Dianette

dianette opakowanieDianette jest skutecznym środkiem antykoncepcyjnym zawierającym 2 aktywne składniki. Octan cyproteronu jest pochodną progesteronu, a etynyloestradiol jest syntetycznym odpowiednikiem żeńskiego hormonu – estrogenu.
Przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych Dianette zapobiega dojrzewaniu i uwalnianiu komórek jajowych z jajników, a także zwiększa gęstość śluzu, co utrudnia plemnikom migracje z pochwy do macicy. Pigułka antykoncepcyjna wpływa także na poziom ukrwienia ścian macicy, co stwarza niekorzystne środowisko dla implementacji zapłodnionych komórek jajowych.

Jakie są zalety stosowania tabletek antykoncepcyjnych Dianette?

dianettePigułki hormonalne Dianette zaliczane są do farmaceutyków szerokim spektrum stosowania. Zaleca się przyjmowanie tabletek nie tylko w ramach antykoncepcji, ale także jako preparat stabilizujący poziom hormonów w organizmie. Powinny go wobec tego przyjmować kobiety, cierpiące z powodu ciężkiego trądziku, który nie zareagował na leczenie antybiotykami.
Tabletki Dianette pozwalają także zniwelować nadmierne owłosienie będące skutkiem nadmiernej produkcji męskich hormonów płciowych (hirsutyzm). Należy przerwać przyjmowanie Dianette jako preparatu niwelującego trądzik i hirsutyzm po zaobserwowaniu wyraźnej poprawy stanu skóry, co następuje zwykle po 3-4 miesiącach, jeśli trądzik lub owłosienie pojawi się ponownie można powtórzyć kurację.
Przyjmowanie Dianette jako pigułek antykoncepcyjnych nie różni się zasadniczo od zażywanie innych tabletek hormonalnych przeznaczonych do zapobiegania ciąży. Dianette należy przyjmować przez 21 dni cyklu, a następnie zastosować siedmiodniowy okres przerwy w trakcie którego może się pojawić krwawienie podobne do typowej miesiączki. Ponieważ tabletki pakowane są w plastry kalendarzowe, dlatego żadna kobieta nie powinna mieć problemu z zapamiętaniem czasu, kiedy należy przyjąć następną tabletkę pozwalającą utrzymać płodność na pożądanym poziomie.

Jak działają tabletki antykoncepcyjne Dianette?

dianette blisterDianette należą do grupy dwuskładnikowych pigułek antykoncepcyjnych o stałej zawartości hormonów w każdej tabletce. Pigułki należy przyjmować codziennie przez 21 dni, a następnie należy zrobić siedem dni przerwy. W tym okresie mogą, ale nie muszą, pojawić się oznaki charakterystyczne dla miesiączki i nie jest to nic nienormalnego. Podczas tygodnia, w którym nie jest przyjmowana pigułka poziom antykoncepcji jest zachowany o ile została pominięta żadna tabletka w cyklu. Ponieważ tabletki antykoncepcyjne Dianette pakowane są z wyraźnym oznaczeniem cyklu kalendarzowego, dlatego powrót do cyklu, w którym przyjmowana jest tabletka nie powinien nastręczać żadnych kłopotów.
Tabletki hormonalne Dianette zawierają dwa najczęściej stosowane obecnie składniki aktywne o działaniu antykoncepcyjnym tj. octan cyproteronu i etynyloestradiol. Pierwszy z wymienionych składników zaliczany jest do grupy leków antyandrogenicznych. Androgeny to męskie hormony płciowe wytwarzane przez obie płci, które stymulują wzrost skóry, gruczołów łojowych oraz włosów. W prawidłowo funkcjonującym organizmie kobiety poziom tych hormonów jest w sposób naturalny regulowany i nie powinien prowadzić do powstawania charakterystycznego dla mężczyzn zarostu. Ponadto nadmierna produkcja łoju może prowadzić do blokowania gruczołów łojowych, co może być przyczyną zapalenia skóry i głębokich zmian trądzikowych. Oba te objawy są typowe u kobiet z tzw. policystycznym zapaleniem jajników, które dotyczy 10-15% kobiet w okresie reprodukcyjnym. Przyjmowanie Zawarty w pigułkach octan cyproteronu zatrzymuje nadprodukcję androgenów a tym samym prowadzi do wyraźnej poprawy wyglądu skóry.
Należy mieć jednak na uwadze, że efekty pojawią się po kilku tygodniach od rozpoczęcia przyjmowania tabletek hormonalnych Dianette, ponieważ stabilizacji poziomu hormonów nie można przeprowadzać w sposób radykalny i jedynie sukcesywne dostarczanie czynnika blokującego wydzielanie łoju przyniesie widoczną poprawę.

Kto może kupić tabletki Dianette?

Pigułki antykoncepcyjne Dianette dostępne są dla każdej kobiety, która ukończyła 18 wiosen oraz odbyła konsultację on-line. Rozmowa z lekarzem jest niezbędna, ponieważ pozwoli nam ocenić czy Dianette jest przeznaczona dla Ciebie. Pamiętaj – zdrowie jest najważniejsze!

Kto nie powinien przyjmować pigułek Dianette?

Podobnie jak w przypadku przyjmowania większości leków, także przyjmowanie Dianette wiąże się z pewnym ryzykiem i ograniczeniami w przyjmowaniu. Pigułek Dianette nie należy przyjmować jeśli:

 • zachodzi prawdopodobieństwo, że jesteś w ciąży
 • karmisz piersią
 • stwierdzono u ciebie lub w twojej rodzinie choroby związane z powstawaniem zakrzepicy, w tym zakrzepicy żył głębokich lub zatorowości płucnej
 • masz zaburzenia krzepliwości krwi
 • cierpisz na zdiagnozowany toczeń rumieniowaty układowy (SLE)
 • chorujesz anemię sierpowatą
 • masz wysoki poziom cholesterolu
 • palisz więcej niż 40 papierosów dziennie
 • masz wadę serca
 • cierpisz na przewlekłe migreny
 • jesteś po zabiegu mastektomii
 • jesteś kobietą po 50 roku życia

Powyżej wymieniliśmy tylko niektóre przypadłości, które uniemożliwiają przyjmowanie pigułek Dianette. Rozmowa z naszym lekarzem pozwoli wykluczyć inne, nie wymienione powyżej przeciwwskazania związane z przyjmowaniem leku. Oczywiście nie należy przyjmować Dianette w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza lub farmaceuty i zaprzestać przyjmowania leku.

Jak przyjmować Dianette?

Pigułki antykoncepcyjne Dianette należy przyjmować codziennie przez 21 dni, a następnie należy zrobić siedem dni przerwy. W tym okresie mogą, ale nie muszą, pojawić się oznaki charakterystyczne dla miesiączki i nie jest to nic nienormalnego. Podczas tygodnia, w którym nie jest przyjmowana pigułka poziom antykoncepcji jest zachowany o ile została pominięta żadna tabletka w cyklu. Ponieważ tabletki antykoncepcyjne Dianette pakowane są z wyraźnym oznaczeniem cyklu kalendarzowego, dlatego powrót do cyklu, w którym przyjmowana jest tabletka nie powinien nastręczać żadnych kłopotów.
Kiedy zapomnisz o zażyciu pigułki Dianette lub rozpoczniesz nowe opakowanie z jednodniowym opóźnieniem, wówczas koniecznie przyjmij zaległą tabletkę tak szybko jak będzie to możliwe i kontynuuj normalne dawkowanie zgodnie z cyklem kalendarzowym. W ten sposób nie zmniejszysz poziomu antykoncepcji i nie będziesz musiała stosować dodatkowych form zabezpieczenia.
Kiedy pominiesz dwie tabletki lub rozpoczniesz nowe opakowanie z dwudniowym opóźniem, wówczas poziom antykoncepcji zostanie zaburzony i nie powinnaś odbywać stosunków bez dodatkowych zabezpieczeń. Zażyj jak najszybciej ostatnią pominiętą pigułkę i kontynuuj zażywanie zgodnie z cyklem kalendarzowy, pamiętając jednak o tym, że przez kolejne 7 dni musisz się z partnerem dodatkowo zabezpieczać np. stosując prezerwatywy.

Jakie skutki uboczne może wywoływać stosowanie tabletek Dianette?

Przyjmowanie leków hormonalnych może powodować u niektórych osób skutki uboczne.
Poniżej wymieniamy niektóre z najczęściej pojawiających się efektów ubocznych związanych z przyjmowaniem pigułek Dianette:

 • nudności i wymioty
 • ból głowy
 • tkliwość piersi
 • rozstrój żołądka
 • nastrój depresyjny
 • zwiększony popęd płciowy
 • wzrost ciśnienia krwi
 • zmiany w krwawieniu miesiączkowym
 • zaburzenia czynności wątroby
 • kandydoza

Wymienione powyżej działania niepożądane mogą nie uwzględniać wszystkich zgłaszanych przez producenta działań niepożądanych leku. Więcej informacji na temat innych możliwych zagrożeń związanych z przyjmowaniem leku znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.