Blog

Tabletki antykoncepcyjne a trądzik

Trądzik jest chorobą skórną, która zazwyczaj pojawia się w okresie pokwitania. Chorobę może powodować wiele czynników, ale jednym z głównych powodów jego występowania są zmiany hormonalne, które prowadzą do pobudzenia gruczołów łojowych, czyli do łojotoku. Zaskórniki i grudki, które są typowymi objawami trądziku młodzieńczego powinny zazwyczaj zniknąć samoistnie po ustabilizowaniu się poziomu hormonów. W niektórych jednak przypadkach zmiany trądzikowe towarzyszą nawet dorosłym kobieton, co zazwyczaj sprawia, że doświadczone nim kobiety są znacznie mniej pewne siebie i często mają problem ze znalezieniem partnera.
Trądzik nasila się zazwyczaj w czasie poprzedzającym wystąpienie krwawienia miesiączkowego, co spowodowane jest dużymi zmianami hormonalnymi w organizmie.
Badania kliniczne jednoznacznie wykazały, że trądzik u dorosłych kobiet można skutecznie zwalczać z zastosowaniem hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych, które pozwalają uregulować poziom hormonów i zmniejszyć lub całkowicie pozbyć się trądziku.

W jaki sposób pigułki antykoncepcyjne powstrzymują objawy trądziku?

Kombinowane tabletki antykoncepcyjne zawierają w swoim składzie dwa żeńskie hormony – syntetyczny estrogen oraz progestagen, które pozwalają wyregulować poziom hormonów w organizmie. Największą skutecznością w walce z trądzikiem charakteryzują się pigułki antykoncepcyjne zawierające niewielką ilość androgenów.

Czy mini-pigułka antykoncepcyjna również może zwalczyć trądzik?

Stosowanie mini-pigułek antykoncepcyjnych w leczeniu trądziku nie jest zalecane, ponieważ u kobiet przyjmujących jedynie syntetyczny progestagen znajdujący się w mini-pigułkach często prowadzi do nasilenia objawów skórnych, a więc także objawów trądziku.

Czy tabletki antykoncepcyjne mogą wywołać trądzik?

Badania kliniczne potwierdziły, że hormonalne tabletki antykoncepcyjne nie mają żadnego związku z występowaniem trądziki, natomiast faktem jest, że pewne tabletki zmniejszają lub leczą trądzik a inne nie. Jeśli jesteś kobietą, u której występują objawy trądziku, a przyjmowana pigułka nie zmniejsza jego objawów, powinnaś skonsultować się z lekarzem, który zaleci kurację hormonalną zmniejszającą objawy choroby. Pamiętaj, że mini-pigułki nie stanowią skutecznej kuracji anty-trądzikowej.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.