Blog

Prezerwatywy – Antykoncepcja mechaniczna

Prezerwatywy są formą antykoncepcji mechnicznej, która towarzyszy ludzkości od czasów zamierzchłych a jej pierwsze zastosowanie potwierdzono już u Egipcjan w 1350 r.p.n.e. chociaż były one wówczas raczej pewnego biżuterią, którą mężczyźni nakładali na penisa. Prezerwatywa jako sposób zabezpieczenia przed ciążą występuje jednak dopiero w XVIII wieku, a na pierwszą prezerwatywę lateksową trzeba było czekać do 1912 roku. Jakie są współczesne prezerwatywy i jaka jest ich skuteczność?

Czym jest prezerwatywa dla mężczyzn?

Prezerwatywy dla mężczyzn są mechaniczną ochroną przed ciążą, która wprawdzie ogranicza poczucie bliskości, ale stanowi jedną z najskuteczniejszych i najmniej ingerujących w organizm sposobów zabezpieczenia. Prezerwatywę nakłada się na penisa w fazie erekcji bezpośrednio przed stosunkiem płciowym. Podczas ejakulacji znajdująca się na szczytowym odcinku wypustka wypełnia się spermą uniemożliwiając tym samym zapłodnienie.
Stosowanie prezerwatyw dla mężczyzn jest na dzień dzisiejszy jedną z najczęściej wybieranych form zabezpieczenia przed ciąż oraz przed wieloma chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oprócz najbardziej popularnych prezerwatyw lateksowych, które czasami powodowały reakcje alergiczne u osób wrażliwych od niedawna dostępne są w dystrybucji prezerwatywy dla mężczyzn z poliizoprenu, które nie tylko nie powodują reakcji alergicznych, ale także zwiększają poziom doznań i bliskości partnerów.
Warto odnotować fakt, że w 2010 roku papież Benedykt XVI stwierdził, że dopuszcza stosowanie prezerwatyw jako formy zapobiegającej rozprzestrzenianiu się epidemii HIV.

W jaki sposób należy stosować prezerwatywy?

Podobnie jak w przypadku wszystkich środków antykoncepcyjnych, także stosowanie prezerwatyw gwarantuje ochronę przed ciążą jedynie pod warunkiem dopełnienia wszelkich zaleceń dotyczących stosowania.

 • Przed zastosowaniem prezerwatywy sprawdź datę przydatności do użycia podaną przez producenta i upewnij się, że opakowanie nie jest w żaden sposób naruszone.
 • Używaj jedynie prezerwatyw, które posiadają certyfikat Ministerstwa Zdrowia.
 • Prezerwatywę należy założyć na członka w fazie erekcji, przed wprowadzeniem do pochwy. Pamiętaj, że istnieje duże prawdopodobieństwo wycieku nasienia oraz plemników jeszcze przed pełnym wytryskiem.
 • Nakładaj prezerwatywę w sposób, który nie spowoduje jej uszkodzenia.
 • Rozwijaj prezerwatywę na całej długości penisa.
 • Stosując prezerwatywy nie należy stosować lubrykantów na bazie tłuszczów, ponieważ mogą one uszkodzić strukturę lateksu.
 • Jako dodatkowe substancje nawilżające mogą być stosowane żele plemnikobójcze, gliceryna oraz specjalne żele poślizgowe dostępne w aptekach.
 • Po wytrysku należy niezwłocznie wysunąć penisa przytrzymując prezerwatywę, aby uniemożliwić jej ześliźnięcie.
 • Jeśli w trakcie stosunku okazało się, że prezerwatywa była uszkodzona lub zsunęła się, należy zastosować formy antykoncepcji doraźnej, czyli tzw. „pigułkę po”.
 • Prezerwatyw nie można używać wielokrotnie

Jakie są zalety stosowania prezerwatyw?

Do najważniejszych zalet prezerwatyw należą:

 • łatwy dostęp do tej formy antykoncepcji – nie ma konieczności wizyty u lekarza
 • niska cena zakupu prezerwatyw
 • wysoka skuteczność w ochronie przed nieplanowaną ciążą oraz wieloma chorobami przenoszonymi drogą płcią, takimi jak: AIDS, rzeżączka, wirus HPV, rzęsistkowica

Jakie są wady stosowania prezerwatyw?

Dla milionów kobiet i mężczyzn na całym świecie prezerwatywy stanowią najlepszą i najpewniejszą formę zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą, ale metoda ta nie jest pozbawiona wad.
Wśród najczęściej zgłaszanych wad prezerwatyw wymienimy jedynie kilka:

 • zakłócenie aktu seksualnego oraz spontaniczności, przez konieczność nałożenia i zdjęcia prezerwatywy
 • ryzyko pęknięcia lub zsunięcia prezerwatywy na skutek niewłaściwego użycia lub przechowywania w nieodpowiednich warunkach
 • zmniejszone odczuwanie bodźców seksualnych
 • możliwość, że któryś z partnerów jest uczulony na lateks. W takich przypadkach warto rozważyć zastosowanie nowoczesnych prezerwatyw wykonanych z poliizoprenu

Jaka jest skuteczność prezerwatyw?

Użytkowanie prezerwatyw zgodnie z zaleceniami opisanymi powyżej, sprawia, że prezerwatywa jest jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. U doświadczonych partnerów, dla których stosowanie prezerwatyw jest normalną fazą aktu płciowego, współczynnik zawodności plasuje się na bardzo niskim poziomie i może osiągnąć poziom 2 w skali Pearl’a, natomiast u partnerów niedoświadczonych wartość ta może się plasować na poziomie 10-15, czyli na każde 100 par stosujących prezerwatywy przez okres jednego roku zdarza się 10-15 przypadków ciąży.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.