Blog

Obserwacja śluzu szyjkowego

Określenie fazy cyklu miesiączkowego można przeprowadzić nie tylko za pomocą kalendarzyka menstruacyjnego, ale także na podstawie obserwacji śluzu szyjkowego, którego właściwości zmieniają się w poszczególnych fazach cyklu.
W trakcie obniżonej płodności, a więc przed jajeczkowaniem, śluz szyjkowy nie pojawia się, jest to tak zwany okres suchy, występujący po miesiączce. Wówczas w okolicach zewnętrznych narządów płciowych i przedsionka pochwy jest sucho.
Okres płodności natomiast rozpoczyna się z chwilą, gdy wilgotność zewnętrznych narządów płciowych jest wyczuwalna. W tym czasie można zaobserwować przezroczysty śluz lub czop śluzowy.
Podczas okresu przed-owulacyjnego śluz przypomina swą konsystencją białko surowego kurzego jaja – jest przezroczysty, rozciągliwy i sprawia wrażenie wilgotności i śliskości. Taka konsystencja śluzu stwarza warunki sprzyjające przedłużeniu okresu żywotności plemników oraz ułatwia im wędrówkę do jajowodów oraz umożliwia zapłodnienie komórki jajowej.
Najbardziej płodny dzień występuje zazwyczaj ostatniego dnia, w którym stwierdziłaś obecność śluzu. Oczywiście nie zawsze najbardziej obfite wydzielanie śluzu przypada na dzień owulacji, ponieważ owulacja występuje zazwyczaj tuż po szczycie wydzielania śluzu.
Największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę występuje do trzeciego dnia po szczycie wydzielania śluzu.
Czas bezpłodności rozpoczyna się od tego momentu i trwa do następnej miesiączki, o ile w tym momencie utrzymuje się śluz, to jest on lepki, gęsty i stanowi skuteczną barierę dla plemników. Miesiączka występuje zazwyczaj po 12-16 dniach od chwili najbardziej obfitego wydzielania śluzu.

W jaki sposób należy prowadzić obserwację śluzu?

  • obecność śluzu lub jego brak, można stwierdzić podczas typowych czynności w ciągu całego dnia, takich jak mycie, ubieranie itp.
  • obserwacje należy przeprowadzać bardzo starannie
  • obserwacje należy zapisywać
  • podczas pierwszego miesiąca obserwacji należy wystrzegać się kontaktów płciowych

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.