Cerazette

cerazetteCerazette zostały wprowadzone na rynek farmaceutyczny w 2002 roku z myślą o kobietach, które ze względów zdrowotnych nie mogły stosować złożonej antykoncepcji hormonalnej.
Cerazette zawierają tylko jeden hormon, mimo to nadal zapobiegają zapłodnieniu ze skutecznością powyżej 99%.

  • Działanie prozakrzepowe zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzepicy
  • Zmniejszenie dobowej dawki przyjmowanych hormonów
  • Może być stosowana przez kobiety karmiące piersią
  • Substancja czynna – 0,075 mg dezogestrelu

Dlaczego warto przyjmować pigułki antykoncepcyjne Cerazette?

Tabletki antykoncepcyjne Cerazette zaliczany są do grupy mini-pigułek stosowanych w hormonalnej kuracji antykoncepcyjnej. Zawierają one tylko jeden aktywny składnik – desogestrel, który jest syntetycznym równoważnikiem progesteronu. Tabletka jest polecana w szczególności tym kobietom, u których stwierdzono nietolerancję na syntetyczne odpowiedniki estrogenów. Zawarty w pigułce desogestrel zapobiega uwolnieniu komórki jajowej, co sprawia, że zapłodnienie jest w praktyce niemożliwe. Hormon zwiększa także gęstość naturalnego śluzu, co jest dodatkowym zabezpieczeniem przed wniknięciem plemników do komórki jajowej. Ponadto desogestrel zmienia właściwości błony śluzowej macicy zapobiegając udanej implantacji zapłodnionych komórek jajowych. Niewątpliwą korzyścią wynikającą ze stosowania kuracji hormonalnej z zastosowaniem mini pigułek Cerazette są także zmniejszone dolegliwości podczas miesiączki.

W jaki sposób mini-pigułka Cerazette nie dopuszcza do zapłodnienia?

cerazette opakowanieTabletka Cerazette działa podobnie jak większość tabletek antykoncepcyjnych, ale z uwagi na zawarty tylko jeden aktywny czynnik jej rola ogranicza się jedynie do zablokowania procesu owulacji. Syntetyczny odpowiednik progesteronu sprawia także, że błona śluzowa macicy nie jest przygotowana na zagnieżdżenia zarodka, ponieważ jej ściany nie są właściwie ukrwione oraz nie osiągnęły odpowiedniej grubości, więc nawet zapłodniona komórka nie będzie miała szans na dalszy rozwój. Ponadto w trakcie przyjmowania mini-pigułki zagęszczeniu ulega śluz szyjki macicy utrudniając tym samym przekroczenie tej bariery plemnikom.

Kto może przyjmować mini-pigułkę Cerazette?

Mini-pigułka antykoncepcyjna przeznaczona jest dla kobiet, które ukończyły 18 rok życia i szukają skutecznej metody zabezpieczającej przed niepożądaną ciążą. Przed rozpoczęciem terapii hormonalnej lekiem Cerazette należy skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć ryzyko związane z pojawieniem się efektów ubocznych. Tabletki hormonalne są również bardzo często przepisywane pacjentkom nie tylko w celu antykoncepcyjnym, ale również w leczniczym. Badania kliniczne wykazały skuteczność terapeutyczną Cerazette w kierunku torbieli jajnika oraz hirsutyzmu. Dodatkowo zaobserwowano ustąpienie lub złagodzenie objawów trądziku wywołanego na tle hormonalnym.

Kto nie powinien przyjmować mini-pigułek Cerazette?

Tabletek Cerazette nie powinny przyjmować kobiety, które są w ciąży lub zachodzi prawdopodobieństwo, że mogą być w ciąży. Pod żadnym pozorem nie zaleca się stosowania antykoncepcji hormonalnej, jeżeli pacjentka znajduje się w grupie wysokiego ryzyka zakrzepicy żylno-tętniczej. Ponadto nie zaleca się przyjmowania mini-pigułek Cerazette w przypadku pojawiających się w czasie miesiączkowania nieprawidłowości związanych z krwawieniem. Cerazette jest także nie wskazany dla kobiet, które chorowały na raka piersi lub porfirię oraz w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników leku. Jeśli w trakcie zażywania pojawiła się reakcja alergiczna należy bezzwłocznie odstawić pigułki i skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie należy łączyć Cerazette z innymi farmaceutykami zawierającymi: barbiturany, gryzeofulwinę, hydantoinę czy rifampicynę.

Jak należy przyjmować Cerazette?

cerazette blisterTabletkę antykoncepcyjną należy zażywać doustnie, raz na dobę o stałej dowolnie wybranej godzinie. W przypadku złożonej antykoncepcji hormonalnej priorytetowe znaczenie ma systematyczność przyjmowania dawki. W opakowaniu znajduje się 28 pigułek, które należy przyjmować zgodnie z kierunkiem strzałek na blisterze. Po czterech tygodniach należy rozpocząć przyjmowanie nowego opakowania. Podczas rozpoczynania stosowania Cerazette rekomenduje się zażyć pierwszą tabletkę w pierwszym dniu krwawienia, ponieważ wówczas działanie antykoncepcyjne jest zapewnione natychmiast. Jeżeli pacjentka rozpocznie stosowanie Cerazette 2-5 dnia miesiączki to wtedy konieczne będzie stosowanie dodatkowego zabezpieczenia, np. prezerwatywy przez kolejne siedem dni.
Nie należy przyjmować węgla aktywnego w czasie stosowania tabletek hormonalnych, ponieważ adsorbuje on substancje aktywne i tym samym zmniejsza skuteczność antykoncepcyjną.

Czy mini-pigułka Cerazette powoduje efekty uboczne?

Przyjmowanie wszystkich leków wiąże się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Podobnie jest w przypadku tabletek Cerazette. Wśród najczęściej pojawiających się skutków ubocznych należy wymienić zmiany związane z krwawieniem miesiączkowym, wahania nastroju, bóle głowy, zwiększony popęd płciowy i nudności. Nie oznacza to jednak, że takie objawy pojawią się u każdej kobiety zażywającej Cerazette, ponieważ wymienione powyżej skutki uboczne dotyczą zaledwie 1% przyjmujących lek. Rzadziej mogą również pojawić się takie działania niepożądane jak:

  • Bóle brzucha
  • Suchość oka i nietolerancja soczewek kontaktowych
  • Tkliwość i powiększenie piersi
  • Trądzik
  • Infekcje pochwy

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.