Blog

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne zapobiegają ciąży na kilka sposobów, ale mechanizm ich działania związany jest przede wszystkim z dostarczaniem do organizmu syntetycznych hormonów płciowych – odpowiedników estrogenu i progesteron. Syntetyczne hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych sprawiają, że w układzie rozrodczym kobiety zachodzą zmiany, które czynią zajście w ciążę niemożliwym.
Podczas cyklu miesiączkowego kontrolowane przez układ hormonalny zmiany, prowadzą do dojrzewania komórki jajowej, jajeczkowania oraz przygotowania błony śluzowej do implantacji zapłodnionej komórki. Kiedy nie dojdzie do zapłodnienia, wówczas poziom hormonów gwałtownie spada, co prowadzi do zmian zanikowych śluzówki macicy oraz jej złuszczania, co przejawia się krwawieniem miesiączkowym. Największe prawdopodobieństwo zapłodnienia przypada na środek cyklu menstruacyjnego, a wiec podczas owulacji, która z reguły występuje między 13 a 16 dniem cyklu.
W spermie zdrowego mężczyzny znajduje się kilka milionów plemników, z których większość zdolnych jest do zapłodnienia komórki jajowej. Droga do zapłodnienia jest jednak długa i do celu dociera zazwyczaj tylko jeden plemnik. Dlatego pary, które chcą doprowadzić do zapłodnienia, wybierają zazwyczaj dni, w których śluz znajdujący się w szyjce macicy jest rzadki i rozciągliwy, co przyczynia się do większego sukcesu związanego z prokreacją.
Zapłodniona komórka jajowa nie kończy jednak swojej wędrówki, ponieważ dalszy jej rozwój możliwy jest jedynie w sprzyjających warunkach, które na tę okoliczność powstają w macicy. Błona śluzowa macicy po zapłodnieniu jest na tyle ukrwiona, że jest w stanie przyjąć kilku-dziesięcio komórkowy zarodek, by umożliwić mu dalszy rozwój. Do zagnieżdżenia dochodzi zazwyczaj po 4 -12 dniach od zapłodnienia. W tym czasie produkowane są hormony, które umożliwiają rozwój zarodka. Zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej jest drugim etapem rozwoju zarodka. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych pozwala zatrzymać oba te etapy.

W jaki sposób tabletki hormonalne powstrzymują zapłodnienie?

Pigułki antykoncepcyjne zapobiegają ciąży na kilka sposobów, dlatego ich skuteczność osiąga w wielu przypadkach niemal 100%. Podstawowy mechanizm zmniejszającym prawdopodobieństwo zapłodnienia związany jest z zatrzymaniem owulacji. Jeśli komórka jajowa nie zostanie uwolniona do jajowodów, wówczas nie ma fizycznej możliwości, aby doszło do zapłodnienia. Większość tabletek o potwierdzonej w badaniach klinicznych skuteczności zawiera swoim składzie syntetyczne dwie formy żeńskich hormonów płciowych: estrogenów i progesteronu. Syntetyczne hormony stabilizują poziom tych hormonów, co dla przysadki mózgowej jest sygnałem, że owulacja już nastąpiła, więc nie ma konieczności uwalniania kolejnej komórki jajowej.
Syntetyczny estrogen znajdujący się w pigułce zmniejsza prawdopodobieństwo zajścia w ciążę przez zatrzymanie aktywności przysadki mózgowej do produkcji hormonu folikulotropowego (FSH) i hormonu luteinizującego (LH), których obecność niezbędna jest do owulacji.
Syntetyczny progestagen znajdujący się w pigułce zmniejsza prawdopodobieństwo zajścia w ciążę przez zagęszczanie śluzu znajdującego się w szyjce macicy, co uniemożliwia plemnikom przedostanie się do macicy, oraz stwarzanie w macicy nieprzyjaznych warunków do rozwoju zapłodnionej komórki jajowej.
W dystrybucji dostępne są dwa rodzaje hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych – jednoskładnikowe oraz wieloskładnikowe. Pierwsze z nich zawierają jedynie progestagen, dlatego bywają określane mianem „mini-pigułki”, natomiast pigułki wieloskładnikowe zawierają przynajmniej dwa syntetyczne hormony – estrogen i progestagen.
Wieloskładnikowe tabletki antykoncepcyjne charakteryzują się znacznie większą skutecznością, ale ponieważ u wielu kobiet syntetyczny estrogen prowadzi do wystapienia efektów ubocznych, dlatego zaleca się im stosowanie mini-pigułek antykoncepcyjnych, które także znajdują się w naszej ofercie.

Fakty i mity związane z przyjmowaniem hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych

Wiele kobiet wzbrania się przed rozpoczęciem antykoncepcji z zastosowaniem tabletek antykoncepcyjnych ze względu na krążące mity związane z ich przyjmowaniem. Należy mieć jednak na uwadze, że żaden lekarz nie wypisze recepty na tabletki antykoncepcyjne, które mogłyby zagrozić zdrowiu lub życiu pacjentki. W przeważającej większości przypadków przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych powoduje jednak z wystąpienie pozytywnych efektów związanych z ich przyjmowaniem.
Poniżej prezentujemy garść mitów i faktów związanych z przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych:

Kombinowane pigułki hormonalne powodują wzrost prawdopodobieństwa wystąpienia chorób nowotworowych

Wprawdzie w badaniach klinicznych potwierdzono, że przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może w niewielkim stopniu zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi, ale udowodniono także, że tabletki antykoncepcyjne przyjmowane przez dłuższy czas ograniczają ryzyko zachorowania na raka jajników i szyjki macicy.

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych prowadzi do wzrostu masy ciała

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjny może u niektórych kobiet prowadzić do wzrostu masy ciała, ale w naszej ofercie dostępne są także pigułki, na przykład Yasmin, które wręcz przeciwdziałają tyciu, ponieważ nie prowadzą do zatrzymania wody w organizmie.

Długotrwałe przyjmowanie tabletek hormonalnych powoduje bezpłodność

Powyższe stwierdzenie całkowicie mija się z prawdą. Wiele kobiet nie może najczęściej zajść w ciążę z powodów zupełnie niezwiązanych z przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych. Udowodniono ponadto, że po 30 roku życia prawdopodobieństwo zajścia w ciąże znacząco spada, co jest czymś zupełnie naturalnym.
Wśród wielu naukowców zajmujących się problematyką dotyczącą zapłodnienia, pigułki antykoncepcyjne odgrywają poważną rolę w procesie ochrony płodności, ponieważ minimalizują liczbę czynników odpowiadających za bezpłodność, takich jak ciąż pozamaciczna, endometrioza czy mięśniak macicy.
Szczegółowe informuje na temat poszczególnych tabletek antykoncepcyjnych oraz sposobów ich przyjmowania można znaleźć na stronach im poświęconych.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.