Zoely

zoely opakowanieSą to tabletki antykoncepcyjne, w których składzie znajdują się naturalny estrogen oraz syntetyczny progestagen.

 • W swoim składzie zawierają estradiol, należący do grupy hormonów płciowych żeńskich
 • Osłabia dolegliwości występujące podczas okresu oraz zmniejsza krwawienie
 • Naturalny skład niweluje znacznie możliwość wystąpienia skutków ubocznych
 • Receptura zawiera octan nomegestrolu w ilości 2.5 mg i estradiolu w ilości 1.5 mg

Jakie zalety ma stosowanie Zoely?

Zoely to nowoczesne jednofazowe pigułki o działaniu antykoncepcyjnym posiadające w składzie naturalny hormon estrogen. Do tej pory jedynym preparatem zawierającym naturalny estrogen były tabletki Qlaira, wymagają one, jednak rygorystycznej praktyki przyjmowania w przeciwieństwie do Zoely. Zażywając Zoely przez większość cyklu, przyjmowana jest codziennie taka sama tabletka. Stosowanie preparatu zmniejsza ryzyko nieplanowanego poczęcia do poziomu poniżej 1%, zmniejsza także niebezpieczeństwo powstania skrzepów krwi w porównaniu z preparatami mającymi w składzie syntetyczny estrogen. Zoely zapobiega również rozwojowi nowotworów indukowanych zaburzeniami poziomu progesteronu oraz patologicznych cyst krwotocznych, czyli torbieli.

Jakie jest działanie Zoely?

zoelyTabletki zapewniają kilkutorowe działanie zabezpieczające przed niechciana ciążą, będąc kompleksowym rozwiązaniem. Octan nomegestrolu cechuje się silnym powinowactwem do receptora progesteronu, czemu zawdzięcza swoje działanie antykoncepcyjne. Głównym sposobem działania Zoely jest całkowite zahamowanie funkcji owulacyjnych jajnika, dzięki temu z pęcherzyka Graafa nie zostaje uwolniona komórka jajowa. Dodatkowo pigułki Zoely przeciwdziałają zgrubieniu wyściółki macicy, uniemożliwiając tym samym zagnieżdżenie się komórki jajowej. Powodują także zagęszczenie śluzu szyjki macicy, stwarzając zaporę zabezpieczającą przed dostaniem się nasienia do macicy. Swoje działanie zawdzięczają estrogenowi połączonemu z progestagenem.

Dla kogo przeznaczone są tabletki?

Podobnie jak w przypadku innych tabletek antykoncepcyjnych może je stosować większość kobiet po 18 roku życia. Należy jednak odbyć wcześniejszą konsultację z lekarzem, osobistą bądź przez internet, który w oparciu o stan zdrowia oraz ewentualne przyjmowanie innych leków podejmie ostateczną decyzję. Zoely są również stosowane u pacjentek, które cierpią na bolesne i nieregularne miesiączki. Lekarze przepisują je również kobietom, u których pojawiły się zaburzenia hormonalne wywołujące nadmierne owłosienie lub trądzik.

Czy preparat posiada przeciwwskazania do jego stosowania?

zoely blisterTypowym przeciwwskazaniem stosowania jakiekolwiek preparatu jest uczulenie na zawarte w nim substancje czynne. Nie powinny go także stosować kobiety z dolegliwościami wątroby, mające problemy z tworzeniem się skrzepów krwi, migrenami z aurą, krwawieniem z pochwy o nieznanej przyczynie a także chorujace na raka piersi oraz choroby układu krążenia (wylew, zawał serca).
Stosowanie tabletek Zoely nie jest zalecane dla kobiet po 35 roku życia, które są uzależnione od nikotyny, posiadają nadwagę lub zażywają leki na obniżenie ciśnienia oraz padaczkę. Przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji najlepiej jest zwrócić się do lekarza, który stwierdzi czy dany lek może być stosowany w indywidualnym przypadku pacjentki.

Jaki jest sposób dawkowania preparatu?

Opakowanie zawiera 3 listki po 28 tabletek, 24 aktywne i 4 żółte nieaktywne. Pierwszą aktywna tabletkę należy zażyć pierwszego dnia miesiączki, nie później jednak niż 5 dnia krwawienia. Przyjęcie preparatu po pierwszym dniu okresu wymaga stosowania przez 7 kolejnych dni dodatkowego zabezpieczenia antykoncepcyjnego, do osiągnięcia pełnej skuteczności leku. Po zażyciu wszystkich białych, aktywnych tabletek należy przyjąć żółte i rozpocząć od razu kolejne opakowanie preparatu. Podczas stosowania Zoely nie należy przyjmować węgla aktywnego oraz produktów zawierających wyciąg z dziurawca, ponieważ osłabia to działanie antykoncepcyjne tabletek. Jeżeli pacjentka rozpocznie kurację antybiotykami to w trakcie jej trwania oraz tydzień po jej zakończeniu konieczne jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia.

Jakie mogą wystąpić skutki uboczne stosowania Zoely?

Jak każdy lek hormonalny tak i Zoely może wywołać pewne działania uboczne, które w większości przypadków mają charakter okresowy i po przyzwyczajeniu się organizmu do dodatkowej ilości hormonów ustępują. Zoely jest w pełni bezpiecznym preparatem antykoncepcyjnym, który przeszedł aż sześć badań klinicznych, jednak podczas stosowania należy stosować się do zaleceń lekarza oraz ulotki załączonej do opakowania. Najczęściej występujące skutki uboczne to trądzik oraz zaburzenia menstruacji. Mogą również pojawić się takie działania niepożądane jak:

Często:

 • Obniżenie libido
 • Nudności
 • Migreny
 • Bolesność piersi
 • Zatrzymanie wody w organizmie

Rzadko

 • Zwiększona potliwość
 • Suchość pochwy
 • Wzrost aktywności enzymów wątroby

W przypadku nie ustąpienia objawów przez dłuższy czas lub pojawienia się reakcji uczuleniowej oraz objawów zakrzepicy żył głębokich należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.