Yasmin

yasmin opakowanieDwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne Yasmin to rewolucyjne pigułki jednofazowe, a wiec takie, które w każdej przyjmowanej tabletce zawierają taką samą dawkę syntetycznych hormonów płciowych. Podobnie jak w przypadku większości tabletek antykoncepcyjnych Yasmin należy przyjmować przez 21 dni, a przez kolejne 7 dni konieczna jest przerwa od przyjmowania leku.

W okresie, kiedy tabletka nie jest przyjmowana mogą się pojawić objawy odstawienie podobne do typowego krwawienia miesiączkowego, ale nie dochodzi do owulacji. Wygodne opakowanie podzielone na kolejne dni tygodnia pozwoli uniknąć pomyłki w zażywaniu tabletek. Należy mieć na uwadze, że skuteczność działania pigułki mogą mieć wpływ przyjmowane leki oraz stany chorobowe.

Jak działają pigułki Yasmin?

Zawarta w tabletkach antykoncepcyjnych Yasmin kombinacja syntetycznych hormonów płciowych żeńskich to zupełnie nowa jakość na rynku dwuskładnikowych pigułek hormonalnych. Większość tabletek antykoncepcyjnych zawiera substancje, które oprócz działania antykoncepcyjnego mogą powodować szereg skutków ubocznych takich jak problemy z cerą, wahania wagi oraz zmniejszona ochota na seks. Zawarty w Yasmin drospirenon jest pierwszym progestagenem, który nie tylko hamuje owulację, ale także nie dopuszcza do zatrzymywania wody w organizmie, eliminuje łojotok i zapobiega wahaniom nastroju charakterystycznym dla drugiej fazy cyklu menstruacyjnego oraz pomaga przy zespole policystycznych jajników.

Kto nie powinien zażywać tabletek Yasmin?

yasminTabletek Yasmin nie powinny być przyjmowane przez kobiety:

 • u których podejrzewa się lub stwierdzono ciążę
 • karmiące piersią
 • które mają jakiekolwiek problemy z krzepliwością krwi
 • z arytmią lub innymi wadami serca
 • po przebytym nowotworze piersi
 • z nadciśnieniem tętniczym
 • chorujące na cukrzycę z powikłaniami
 • u których pojawiają się krwawienia o nieznanym pochodzeniu
 • ze zdiagnozowaną porfirią
 • cierpiące z powodu kamieni żółciowych
 • z niewydolnością nerek

Powyżej zostały wymienione tylko niektóre przeciwwskazania w przyjmowaniu tabletek Yasmin. Wypełniając rzetelnie ankietę zamieszczoną na naszej stronie lekarz stwierdzi czy możesz przyjmować Yasmin bez skutków ubocznych. Ankieta jest całkowicie poufna i ma służyć Twojemu dobru, dlatego staraj się nie pomijać żadnych istotnych dla Twojego zdrowia informacji.

Kiedy rozpocząć przyjmowanie tabletek Yasmin?

yasmin blisterNajodpowiedniejszym momentem, by zacząć przyjmowanie tabletek Yasmin jest pierwszy dzień cyklu miesiączkowego (pierwszy dzień okresu). W takim przypadku ochrona przed ciążą pojawia się natychmiast i nie ma konieczności stosowania dodatkowych środków antykoncepcyjnych.
Oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań, by zacząć przyjmować tabletki antykoncepcyjne Yasmin w dowolnym momencie, ale wówczas należy pamiętać o tym, że pełna ochrona przed zapłodnieniem pojawi się dopiero po około 7 dniach i do tego czasu zaleca się stosowanie dodatkowych środków antykoncepcyjnych na przykład prezerwatyw.
Pigułki Yasmin zażywa się podobnie jak większość hormonalnych środków antykoncepcyjnych przez 21 dni cyklu, a następnie konieczna jest siedmiodniowa przerwa w przyjmowaniu, która nie ma wpływu na zmniejszenia poziomu zabezpieczenia. Podczas siedmiodniowej przerwy mogą się pojawić objawy odstawienie w postaci krwawienia. Nie jest to jednak typowe krwawienie miesiączkowe, ponieważ Yasmin zapobiega owulacji. Krwawienie ma za zadanie oczyścić organizm z dostarczonych hormonów antykoncepcyjnych.

Czy Yasmin powoduje skutki uboczne?

Pigułki hormonalne Yasmin mogą powodować niepożądane efekty uboczne o ile u zażywającej pacjentki występuje wrażliwość na którykolwiek z aktywnych składników leku.
Jeśli pojawią się u Ciebie zawroty głowy, wymiot, tkliwość piersi lub inne niepokojące objawy, wówczas powinnaś niezwłocznie zaprzestać przyjmowania tabletek i skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Warto zaznaczyć, że Yasmin nie powoduje gromadzenia w organizmie wody, a tym samym nie ma wpływu na wzrost wagi u zażywających kobiet.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.