Microgynon

microgynon opakowanieMicrogynon to jednofazowy, dwuskładnikowy preparat zawierający etynyloestradiol i lewonorgestrel.
Pigułki dostępne są w opakowaniach oznaczonych Microgynon 21 i Microgynon 30. Różnice w nomenklaturze nie oznaczają różnic jakościowych. W zależności od kraju dystrybucji przyjęto oznaczenie wskazujące na ilość dni cyklu przyjmowania tabletek (Microgynon 21) lub zawartości substancji aktywnej, czyli etynyloestradiolu (30 mcg).

Dlaczego warto przyjmować tabletki antykoncepcyjne Microgynon?

microgynonStosowanie dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych zawierających syntetyczne hormony estrogen i progesteron jest jedną z najlepszych form zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Badania naukowe dowodzą, że przy stosowaniu się do wszystkich zaleceń producenta, skuteczność tabletek antykoncepcyjnych Microgynon sięga 99,7% a przy standardowym stosowaniu 92%. Są to bezwątpienia argumenty przemawiające za tym, by uznać pigułki antykoncepcyjne jako niezawodną formę antykoncepcji. W opublikowanych w 2011 roku badaniach wykazano ponadto, że tabletki antykoncepcyjne nie zaburzają płodności oraz zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jajników. Ponadto warto nadmienić, że u kobiet przyjmujących hormonalne tabletki antykoncepcyjne w mniejszym stopniu odczuwają bóle miesiączkowe oraz zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Jak działają tabletki antykoncepcyjne Microgynon?

microgynon blisterPigułki antykoncepcyjne Microgynon zawierają dwa aktywne składniki będące syntetycznym odpowiednikiem żeńskich hormonów płciowych. Etynyloestradiol jest ekwiwalentem estrogenów, które w trakcie przyjmowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych przestają być wytwarzane. Estrogeny stymulują rozrost błony śluzowej macicy i przygotowują ją do implantacji zarodka. Drugim aktywnym składnikiem pigułki Microgynon jest lewonorgestrel, który funkcjonalnie wykazuje cechy i działanie podobne do progesteronu jest jednak znacznie bardziej wybiórczy. Lewonorgestrel poprzez wpływ na endometrium stwarza barierę dla plemników wędrujących w drogach rodnych, blokuje implantację balstocysty oraz wpływa na gęstość śluzu szyjkowego.
Warto nadmienić, że kluczem do skutecznej kuracji hormonalnej jest systematyczność w przyjmowaniu tabletek. Pigułki najlepiej przyjmować o tej samej porze dnia, by zapobiec dobowym wahaniom poziomu hormonów. Ponadto należy zdawać sobie sprawę, że skuteczność tabletek antykoncepcyjnych mogą osłabiać przyjmowane leki oraz niektóre choroby.

Kto może kupić tabletki antykoncepcyjne Microgynon przez Internet?

Pigułki antykoncepcyjne Microgynon przeznaczone są dla kobiet, które ukończyły 18 rok życia oraz nie wykazują przeciwwskazań do przyjmowania Microgynonu. Przed kupnem należy także rzetelnie wypełnić formularz, który zostanie poddany weryfikacji przez naszego lekarza w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań.
Nasz lekarz może na podstawie przeprowadzonego wywiadu przepisać Microgynon tylko tym pacjentkom, które przyjmują lub przyjmowały produkt w przeszłości oraz na podstawie przedstawionych zaleceń lekarskich. Dane zamieszczone w formularzu konsultacyjnym są całkowicie bezpieczne i podlegają ochronie zgodnie z ustawą, dlatego prosimy nie ukrywać istotnych szczegółów, które mogłyby mieć wpływ na stan zdrowia.

Kto nie powinien stosować tabletek antykoncepcyjnych Microgynon?

Tabletek hormonalnych Microgynon nie powinny przyjmować kobiety:

  • u których podejrzewa się lub wykryto ciążę
  • karmiące piersią
  • cierpiące na choroby związane z krzepliwością krwi
  • z arytmią lub inną wadą serca
  • powyżej 50 roku życia
  • u których pojawiają się bóle migrenowe trwające dłużej niż 72h
  • palące więcej niż 40 papierosów dziennie

Ponadto nie należy przyjmować leku w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik preparatu. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej należy czym prędzej zaniechać przyjmowania tabletek i skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jak należy zażywać tabletki Microgynon?

Tabletki Microgynon 30 lub Microgynon 21 są jednofazowymi tabletkami antykoncepcyjnymi, a więc każda tabletka zawiera taką samą dawkę hormonów, dlatego tak ważne jest ich regularne przyjmowanie. Producent tabletek zaleca przyjmowanie Microgynonu przez 21 dni, a następnie konieczne jest zastosowanie siedmiodniowej przerwy w dawkowaniu. W tym czasie mogą się pojawić objawy podobne do normalnego krwawienia miesiączkowego, ale nie należy się tym przejmować, ponieważ jest to normalna reakcja, która ma na celu oczyszczenie organizmu z nadmiaru hormonów.

Ponieważ tabletki są sprzedawane w blistrach z zaznaczonymi dniami tygodnia nie powinnaś mieć najmniejszego problemu z zachowaniem porządku i kolejności w przyjmowaniu tabletek. Jeśli zdarzy Ci się zapomnieć lub pominąć jedna tabletkę powinnaś czym prędzej ją zażyć. Pominięcie jednej pigułki nie powinno mieć wpływu na spadek poziomu antykoncepcji. W przypadku pominiętych dwóch tabletek musisz mieć świadomość, że poziom ochrony uległ zmniejszeniu i przez kolejne 7 dni powinniście stosować z partenrem dodatkowe środki antykoncepcyjne np. prezerwatywy.

Czy pigułki Microgynon wywołują efekty uboczne?

Hormonalne tabletki antykoncepcyjne nie pozostają obojętne dla organizmu i u niektórych pacjentek mogą się pojawić skutki uboczne w związku z prowadzoną terapią. Jeśli zauważyłaś u siebie wahania wagi ciała, nudności, wymioty, migrenę, tkliwość piersi lub inne nasilające się objawy, to może to oznaczać, że Microgynon nie jest tolerowany przez Twój organizm i powinnaś skonsultować z lekarzem lub farmaceutą czy dalsze przyjmowanie pigułek jest bezpieczne. Być może zostaną Ci przepisane tabletki o innym składzie, które nie będą powodowały efektów ubocznych.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.