Tabletki Antykoncepcyjne

Cilest

cilest opakowanie miniCilest to jedna z popularniejszych tabletek antykoncepcyjnych – dwuskładnikowy środek zapobiegający niechcianej ciąży. Zawiera etynyloestradiol i norgestymat. Tabletka jest jednofazowa – zażywa się ją przez 21 dni z tygodniową przerwą na czas krwawienia miesięcznego. W czasie miesiączki organizm nadal jest chroniony.

Yasmin

yasmin opakowanie miniYasmin to dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna działająca jednofazowo. Stosuje się ją przez 21 dni cyklu miesięcznego z tygodniową przerwą, w czasie której następuje krwawienie miesięczne (nadal organizm jest zabezpieczony przed niechcianą ciążą!).
Wiele tabletek hormonalnych powoduje zwiększenie wagi, ale Yasmin jest pod tym względem jednym z niewielu wyjątków – stąd jego popularność stale wzrasta. Poprawia ogólny wygląd skóry i włosów.

Novynette

novynette opakowanie miniNovynette jest bardzo podobna w działaniu do Mercilonu, stąd często są stosowane zamiennie. Zawiera etynyloestradiol i desogestrel. Dwuskładnikowa, jednofazowa tabletka antykoncepcyjna – stosuje się ją przez 21 dni cyklu, po których następuje tydzień przerwy do następnego opakowania. Novynette bardzo dobrze się przyjmuje do organizmu.

Qlaira

qlaira opakowanie miniQlaira to nowa forma antykoncepcji, w której zastosowano walerianian estradiolu i dienogest. Ten pierwszy jest używany jako syntetyczny estrogen. Qlaira ma tę przewagę nad standartowymi tabletkami antykoncepcyjnymi, że zmniejsza ból w czasie krwawienia miesięczniego. Pojedyncze opakowanie zawiera 28 tabletek o różnych dawkach – zaleta dodatkowa: Qlaira ma niskie ryzyko wywołania skutków ubocznych.

Microgynon

microgynon opakowanie miniMicrogynon jest obecnie najczęściej przepisywaną tabletką antykoncepcyjną w Europie. Zawiera ethinylestradiol i levonorgestrel. Ten środek antykoncepcyjny jest dwuskładnikową tabletką działającą jednofazowo. Opakowanie zawiera 21 pigułek na 21 dni cyklu – potem następuje tydzień przerwy, w czasie którego następuje miesiączka. Warto zauważyć, że organizm nadal jest chroniony w jej czasie przed niechcianą ciążą.

Mercilon

mercilon opakowanie miniMercilon często stosuje się zamiennie z Marvelonem, ze względu na podobny skład. Mercilon zawiera etynyloestradiol i desogestrel. Jest tabletką dwuskładnikową działającą jednofazowo – zażywa się ją przez 21 dni cyklu, po czym następuje tydzień przerwy. W czasie czwartego tygodnia ciało nadal jest chronione przed niechcianą ciążą.

Marvelon

marvelon opakowanie miniMarvelon jest popularnym, dwuskładnikowym środkiem antykoncepcyjnym, dobrze tolerowanym przez organizm kobiety. Środek zawiera etynyloestradiol i desogestrel. Tabletki antykoncepcyjne są jednofazowe, czyli stosuje się je przez 21 dni cyklu z tygodniową przerwą po. W czasie krwawienia miesięcznego nadal organizm jest chroniony przez Marvelon.

Dianette

dianette opakowanie miniDianette to dwuskładnikowy, doustny środek antykoncepcyjny, popularny przez to iż przepisuje się go często jako przeciwdziałanie trądzikowi i nadmiernemu owłosieniu. Zawiera octan cyproteron i etinyloestradiol. Opakowanie zawiera 21 tabletek antykoncepcyjnych, po których zażyciu następuje 7 dni przerwy, w czasie których organizm nadal jest chroniony.

Loestrin

loestrin miniLoestrin to dwuskładnikowy środek antykoncepcyjny, stosowany w postaci tabletki, która przyjmuje postać dwóch dawek dostępnych w sprzedaży: Loestrin 20 i Loestrin 30. Zawiera etynyloestradiol i noretysteron. Liczby 20 i 30 oznaczają różne zawartości leku w poszczególnych dawkach – pozwalają wybrać kobietom odpowiednią, zgodną z ich organizmem. Tabletka jest jednofazowa – zażywa się ją przez 21 dni, by potem przerwać na tydzień stosowanie. Podczas 4tego tygodnia organizm jest w pełni chroniony przed niepożądaną ciążą.

Femodette

femodette opakowanie miniFemodette to tabletki antykoncepcyjne trzeciej generacji, które leczą również trądzik, zespół policystycznych jajników i nadmierne owłosienie ciała. Należy przyjmować je codziennie, aby pigułki dawały prawie 100% ochrony przed ciążą.

Femodene

femodene opakowanie miniFemodene jest dwuskładnikowym środkiem antykoncepcyjnym, który przepisuje się również jako lek zwalczający zmiany skórne w postaci trądziku, oraz zespół policystycznych jajników i nadmierne owłosienie. Nie powoduje krwawień między miesiączkami, zmniejsza ból w czasie krwawienia i łagodzi objawy PMSu.

Harmonet

harmonet opakowanie miniSkład tabletek antykoncepcyjnych Harmonet został opracowany z zastosowaniem hormonów nowej generacji. Gestogen i etinylestradiol stanowią niezwykle skuteczną barierę dla plemników uniemożliwiając zapłodnienie lub implantację zapłodnionej komórki jajowej. Zastosowane hormony minimalizują ryzyko wystąpienia efektów ubocznych i gwarantują pełną ochronę. Tabletki antykoncepcyjne Harmonet należy przyjmować w cyklu 21/7 dni.

Logest

Logest opakowanie miniTabletki antykoncepcyjne Logest, dzięki zastosowaniu środków hormonalnych nowej generacji są wyjątkowo dobrze tolerowane przez większość kobiet. Etinylestradiol i gestogen tworzące unikalną formułę jednoskładnikowych tabletek Logest gwarantują najwyższy poziom zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą przy stosowaniu się do zaleceń dotyczących dawkowania. Tabletki antykoncepcyjne Logest należy przyjmować przez 21 dni, po których wymagana jest 7 dniowa przerwa w trakcie której może wystąpić krwawienie przypominające normalny okres.

Rigevidon

rigevidon opakowanie miniTabletki antykoncepcyjne Rigevideon cieszą się niesłabnącą od wielu lat popularnością wśród Polek. Codzienne przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych Regevideon gwarantuje niemal 100% skuteczność w zapobieganiu nieplanowanej ciąży. Zawarte w tabletce hormony (levonorgestrel 150mcg i etynyloestradiol 30mcg) nie powodują niepożądanych efektów ubocznych, dlatego tabletki Rigevideon uważane są za jeden z najlepszych środków antykoncepcyjnych na rynku.

Regulon

regulon miniNiemal 100% skuteczność tabletek antykoncepcyjnych Regulon sprawia, że są to jedne z najczęściej przepisywanych środków zapobiegających ciąży. Tabletki Regulon zmniejszają także objawy PMS oraz miesiączki, dlatego wielu lekarzy przepisuje je jako środek łagodzący bóle menstruacyjne oraz regulujący cykl miesiączkowy. Regulon można także spotkać w dystrybucji pod nazwą Marvelon, ale jest to nadal ta sama tabletka zawierająca dezogestrel w dawce 150mcg i etynyloestradiol w dawce 30mcg.

Sylvie 20

sylvie 20 opakowanie miniTabletki antykoncepcyjne Sylvie 20 zaliczane są do środków antykoncepcyjnych o niskiej zawartości hormonów, dlatego ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest minimalne. Tabletki Sylvie 20 przepisywane są przez lekarzy w przypadku wyjątkowo bolesnych i uciążliwych miesiączek oraz pacjentkom, u których niezbędne jest uregulowanie cyklu miesiączkowego. Sylvie 20 można także spotkać w dystrybucji pod nazwą Femodette.

Sylvie 30

sylvie 30 opakowanie miniSylvie 30 to tabletki antykoncepcyjne, które można także spotkać w dystrybucji pod nazwą Femodene. Hormony wykorzystane w składzie tych tabletek antykoncepcyjnych, czyli gestoden 75mcg i etynyloestradiol 30mcg, zapewniają wysoki poziom zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą oraz regulują cykl miesiączkowy. Tabletki antykoncepcyjne Sylvie 30 znacząco zmniejszają syndromy napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

Diane-35

diane-35 opakowanie miniPigułki antykoncepcyjne Diane-35 są nie tylko wyjątkowo skutecznym środkiem pozwalającym na uniknięcie nieplanowanej ciąży, ale także skutecznym lekiem antyandrogennym, dzięki któremu zmniejsza się także stopień owłosienia twarzy. Dianete-35 jest także wyjątkowo skutecznym środkiem zwalczającym trądzik młodzieńczy. Podobnie jak w przypadku większości tabletek antykoncpecyjnych Diane-35 należy przyjmować przez 21 kolejnych dni, po których wymagana jest 7 dniowa karencja.

Stediril 30

stediril opakowanie miniDwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne Stediril 30 zawierają w swoim składzie wyjątkowo skuteczny zestaw hormonów. Etynyloestradiol i levonorgestrel zawarte w tabletkach Stediril 30 sprawiają, że ta jednofazowa tabletka jest jednym z najczęściej przepisywanych środków chroniących przed nieplanowaną ciążą. W zależności od kraju dystrybutora Stediril można także spotkać pod nazwą Ovranette.

Triquilar

triquilar opakowanie miniPigułki antykoncepcyjne Triquilar to nowoczesna forma zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą, których trójfazowy skład pozwala na najwyższy poziom ochrony przy minimalnym ryzyku wystąpienia skutków ubocznych. Przyjmowanie tabletek Triquilar, które spotykane są także pod nazwą Logynon, zmniejsza ponadto zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), stany dysforyczne oraz skutecznie leczy objawy endometriozy.

Trinovum

trinovum opakowanie miniTabletki antykoncpecyjne TriNovum to trójfazowe rozwiązanie zapewniające najwyższy poziom ochrony przed nieplanowaną ciążą. Zestaw hormonów zawartych w tabletkach Trinovum imituje cykliczne przemiany hormonalne zachodzące w kobiecym organizmie. Niewątpliwą zaletą tabletek Trinovum jest wyjątkowo niskie prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych. Tabletki antykoncepcyjne Trinovum nie obniżają libido, dlatego są bardzo chętnie wybierane przez kobiety, u których zdarzały się tego typu zaburzenia w przypadku stosowania innych kuracji hormonalnych.

Zoely

zoely opakowanie miniHormonalne tabletki antykoncepcyjne Zoley są pierwszymi jednoskładnikowymi tabletkami zawierającymi naturalny estrogen. Zanim wprowadzono do dystrybucji tabletki Zoely podobnym rozwiązaniem charakteryzowały się jedynie tabletki Qlaira, ale nie były one środkami jednofazowymi i wymagały od kobiet znacznie większej kontroli i dbałości o prawidłowe dawkowanie. Tabletki Zoley są codziennym rozwiązaniem, dla wszystkich kobiet, które oprócz skuteczności cenią sobie bezpieczeństwo stosowania.

Brevinor

brevinor opakowanie miniTabletki hormonalne Brevinor są wyjatkowo skutecznym środkiem chroniącym przed nieplanowaną ciążą. Niska zwartość aktywnych hormonów nie powoduje negatywnych skutków ubocznych i sprawia, że Brevinor jest lekiem przepisywanym młodym kobietom zmagającym się z zaburzeniami hormonalnymi specyficznymi dla okresu dojrzewania, takimi jak zarost na twarzy i trądzik młodzieńczy. Stosowanie nowoczesnych tabletek antykoncepcyjnych Brevionor, spotykanych także pod nazwą Binovum, charakteryzuje się znikomym ryzykiem wystąpienia zakrzepicy, co zdarza się w przypadku tabletek starszej generacji.

Czym dokładnie są hormonalne tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne to doustny środek antykoncepcyjny, który zawiera odpowiednie proporcje hormonów – syntetycznego estrogenu i progestagenu. Tabletki pozostają najpopularniejszą metodą antykoncepcji na świecie. W ostatnich latach konkurencję nawiązują z nimi plastry antykoncepcyjne, ale te dwie metody różnią się jedynie sposobem aplikacji kombinacji hormonalnej, która w obu środkach jest dokładnie taka sama.
Tabletki antykoncepcyjne są stosowane często jako środek na wyregulowanie miesiączki i zmniejszenie bólu w czasie krwawienia. Dodatkową zaletą stosowania jest znaczne obniżenie prawdopodobieństwa powstania torbieli na jajnikach oraz łagodzenie objawów endometriozy.

Tabletki antykoncepcyjne występują w dwóch typach:

 • Jednoskładnikowe, potocznie nazywane „minipigułkami” – o niskich dawkach wyłącznie jednego hormonu – gestagenu (syntetycznego odpowiednika progesteronu).
 • Dwuskładnikowe – w ich skład wchodzą gestageny i etynyloestradiol. Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe dzielą się na:
  • jednofazowe które dostarczają taką samą dawkę hormonów podczas całego cyklu
  • dwufazowe i trójfazowe – dostarczające hormony o różnej zawartości względem danego okresu cyklu, którym zazwyczaj jest tydzień
 • Hormonalne preparaty antykoncepcyjne najczęściej posiadają takie gestageny jak:
  • lewonorgestrel
  • drospirenon
  • norelgestromin
  • gestoden
  • dezogestrel

Jak działają tabletki antykoncepcyjne:

 • Tabletki jednoskładnikowe – zawierające wyłącznie jeden rodzaj hormonu działają poprzez zmienianie właściwości śluzu w szyjce macicy, dzięki czemu wnikanie nasienia do dróg rodnych jest znacznie utrudnione. Środki antykoncepcyjne jednoskładnikowe działają również poprzez hamowanie owulacji, jednak proces ten działa tylko u 7 na 10 kobiet, co powoduje iż preparaty tego typu są czasami mniej skuteczne od ich dwuskładnikowych odpowiedników. Pozytywne jest jednak to, iż w przypadku nastąpi zapłodnienie, hormony hamują zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej w błonie śluzowej macicy, co nie dopuszcza do zajścia przez kobietę w ciążę.
 • Tabletki dwuskładnikowe – estragenowo-gestagenowy etynyloestradiol, powodujący zatrzymywanie wydzielania hormonu folikulotropowego (FSH), uniemożliwiając w ten sposób dojrzewanie pęcherzyków Graffa, oraz komórek jajowych u kobiety. Drugim składnikiem (tak jak w minipigułkach) są gestageny, hamujące uwolnienie komórki jajowej. Gestageny zatrzymują również śluz szyjki macicy, utrudniając w ten sposób wnikanie nasienia do dróg rodnych. W taki oto sposób dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne utrudniają zapłodnienie i powstanie zarodka. Dodatkowym plusem tabletek dwuskładnikowych jest to, iż składniki, poprzez działanie razem, uniemożliwiają zagnieżdżanie zapłodnionej komórki jajowej w błonie śluzowej macicy i przyczyniają się do obumarcia zarodka.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.