Plastry antykoncepcyjne Evra

plastry antykoncepcyjne evra opakowaniePlastry antykoncepcyjne Evra są coraz popularniejszą alternatywą dla jedno i dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych przyjmowanych doustnie. Niewątpliwą korzyścią wynikającą ze stosowania takiej formy antykoncepcji jest wygoda.

Zawarte w plastrze hormony są sukcesywnie uwalniane a następnie wchłaniane do organizmu przez skórę, co zmniejsza ryzyko wystąpienia efektów ubocznych na skutek nagłych zmian poziomu hormonów.

Plaster antykoncepcyjny jest coraz bardziej popularną formą antykoncepcji, która jest alternatywą dla tabletek antykoncepcyjnych. Działanie jest bardzo podobne do tabletek i właściwie nie ma między nimi większej różnicy. Część kobiet wybiera plastry, ponieważ ciężko „zapomnieć” ich zażyć. Są, wg części stosujących antykoncepcję kobiet mniej kłopotliwe.
Plaster antykoncepcyjny działa tak samo skutecznie jak pigułki z tą różnicą, że stosuje się go tylko raz w tygodniu. Takie użycie pozwala na uwalnianie przez skórę do krwioobiegu stałej dawki hormonów, co zmniejsza ryzyko negatywnych efektów ubocznych związanych z cyklicznymi wahaniami nastroju. Wszystko to sprawia, że plastry są wygodne w stosowaniu.

Główne zalety wynikające ze stosowania plastrów Evra

Wskaźniki Pearla służące do określenia skuteczności antykoncepcji potwierdzają, że skuteczność plastrów antykoncepcyjnych Evra ksztaltuje się na poziomie 97% przy stosowaniu się do wszystkich zaleceń producenta. Jest to z całą pewnością argument stawiający plastry antykoncepcyjne na równi z tabletkami przyjmowanymi doustnie. Podstawowa zaletą wynikającą ze stosowania plastrów antykoncepcyjnych jest uwolnienie się od konieczności pamiętania o zażyciu kolejnej tabletki. Przyklejając plaster możesz zapomnieć o jego istnieniu przez kolejny tydzień. Ponieważ hormony zawarte w plastrach Evra są wchłaniane przez skórę, dlatego z całą pewnością unikniesz objawów wynikających z oddziaływania tabletek na żołądek!

Czy istnieje jakieś ryzyko w związku z stosowaniem plastrów Evra?

plastry antykoncepcyjne evraPlastry antykoncepcyjne można nazwać skórną odmianą tabletek antykoncepcyjnych i dlatego długoterminowe stosowanie plastrów może powodować podobne efekty uboczne do klasycznych pigułek hormonalnych przyjmowanych drogą doustną. Największym niebezpieczeństwem związanym ze stosowaniem plastrów jest ryzyko pojawienia się zakrzepicy. Nie znana jest wprawdzie do tej pory liczba potwierdzonych przypadków, ale każda pacjentka decydująca się na zastosowanie tej formy antykoncepcji powinna być świadoma takiego zagrożenia. Za zakrzepicę odpowiada prawdopodobnie zawarty w plastrach Evra estrogen. Jeśli w Twojej rodzinie występowały choroby związane z powstawaniem zakrzepów, wówczas powinnaś poinformować lekarza o tym fakcie. W niektórych przypadkach mogą się także pojawić skórne objawy wynikające z stosowania skórnych plastrów antykoncepcyjnych. Stosowanie plastra wiąże się także z ryzykiem jego odklejania, czego możesz nie zauważyć a wówczas poziom antykoncepcji może okazać się niewystarczający.

Jak należy stosować plastry antykoncepcyjne Evra?

Evra jest samoprzylepnym plastrem, który należy nalepić na suchą, nieowłosioną powierzchnię skóry, ale nie na piersi. Plaster uwalnia hormony przez tydzień i po tym czasie należy wymienić go na nowy. Plastry stosuje się przez trzy kolejne tygodnia, a następnie należy zrobić tygodniową przerwę w trakcie której pojawi się najprawdopodobniej krwawienie miesiączkowe. Po tygodniu należy przykleić kolejny plaster, by utrzymać ciągłość w stosowaniu antykoncepcji.

Czy plaster Evra może wywoływać skutki uboczne?

plastry antykoncepcyjne evra blisterOczywiście każdy lek powoduje mniej lub bardziej odczuwalne skutki uboczne, ponieważ mimo wszystko jest to ingerencja w naturalny cykl hormonalny. Do najczęstszych efektów ubocznych związanych z stosowaniem plastrów Evra zaliczyć należy:

  • tkliwość piersi
  • bóle głowy
  • objawy grypopodobne
  • nudności
  • migrena

W większości przypadków objawy są łagodne i mają charakter przejściowy. Pełną listę możliwych skutków ubocznych można znaleźć na załączonej do leku ulotce. W przypadku jakichkolwiek nietypowych objawów należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą, który zdecyduje czy stosowanie plastrów antykoncepcyjnych jest dla Ciebie bezpieczne.

Czy plastry Evra są naprawdę skuteczne?

Stosowanie plastrów Evra okazało się nieskuteczne w niespełna 1% przypadków, co wiązało się zazwyczaj z tym, że pacjentka zapomniała zmienić plaster lub nie zauważyła, że się on odkleił.

Zajście w ciąże jest bardziej prawdopodobne u kobiet cierpiących na nadwagę, dlatego jeśli zaliczasz się do tej grupy kobiet nie powinnaś w ogóle rozważać tej formy antykoncepcji.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.