Minipigułki antykoncepcyjne

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne są zbyt dużym obciążeniem dla Twojego organizmu?

Mini-pigułki antykoncepcyjne są idealnym rozwiązaniem dla kobiet, u których stosowanie tradycyjnych tabletek antykoncepcyjnych nie jest wskazane.
Minipigułki (minitabletki) antykoncepcyjne cieszą się coraz większa popularnością wśród kobiet, które decydują się na hormonalną kurację antykoncepcyjną. Mini-pigułki są szczególnie chętnie wybierane przez kobiety po 35 roku życia oraz palące tytoń, które z uwagi na zawarty w tradycyjnych tabletkach antykoncepcyjnych estrogen nie powinny stosować konwencjonalnych rozwiązań. Ryzyko związane z przyjmowaniem mini-pigułek jest znacznie mniejsze niż w przypadku tradycyjnej kuracji hormonalnej, ponieważ tabletki przyjmuje się przez 28 dni cyklu miesiączkowego, w związku z tym poziom progesteronu utrzymuje się na stałym poziomie i nie ma negatywnych skutków związanych ze zmianami jego poziomu. Do najpopularniejszych mini-pigułek antykoncepcyjnych należą Cerazette oraz Micronor, które można kupić za pośrednictwem naszej strony internetowej.

Cerazette

cerazette opakowanie miniMinipigułka Cerazette (desogestrel) to jednoskładnikowa tabletka antykoncepcyjna o wysokiej skuteczności. Mini pigułki Cerazette zalecane są przede wszystkim kobietom, u których potwierdzono nadwrażliwość estrogen zawarty w dwuskładnikowych tabletkach antykoncepcyjnych. Mini-tabletki Cerazette mogą także przyjmować kobiety po 35 roku życia, palące papierosy i karmiące piersią. Cerazette przyjmuje się przez 28 dni cyklu miesiączkowego, dlatego u przyjmujących je kobiet nie dochodzi do wahań nastrojów towarzyszących zmianom hormonalnym.

Micronor (Noriday)

micronor opakowanie miniMinipigułki Micronor (Noriday), to rodzaj antykoncepcji hormonalnej, której potwierdzona skuteczność związana jest z zastosowaniem tylko jednego hormonu, syntetycznego odpowiednika progesteronu. Ponieważ w mini-pigułce nie zastosowano estrogenu, dlatego ten rodzaj kuracji antykoncepcyjnej jest polecany szczególnie tym kobietom, u których syntetyczny estrogen powodował efekty uboczne. Mimo zmniejszonej dawki hormonów, w porównaniu do tabletek dwuskładnikowych, nie zmniejsza się skuteczność antykoncepcyjna tabletek.

Dla kogo przeznaczone są mini-pigułki antykoncepcyjne?

Mini-pigułki antykoncepcyjne przeznaczone są dla kobiet, dla których komfort związany z udanym życiem seksualnym jest szczególnie istotny, bo przecież strach przed niechcianą ciąża może skutecznie odebrać radość z współżycia.
Mini-pigułki antykoncepcyjne są rodzajem doustnej terapii hormonalnej, która charakteryzuje się wysoką skutecznością przy minimalnym udziale skutków ubocznych. Mini-pigułki są jednoskładnikowymi tabletkami, w których zastosowano tylko jeden syntetyczny hormon, aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu antykoncepcji. Błędne jest bowiem przeświadczenie wielu niezdecydowanych kobiet, że przedrostek „mini” jest równoznaczny z minimalną ochroną przed niechcianą ciążą.

Czym różnią się minipigułki od standardowych dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych?

Jedyna różnica między mini-pigułką, a tradycyjną pigułką antykoncepcyjną dotyczy przede wszystkim składu. W przeciwieństwie do dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych, zalecanych przede wszystkim kobietom o nieustabilizowanym cyklu miesięcznym, mini-pigułki przepisywane są przede wszystkim kobietom dojrzałym, u których bardzo często dochodzi do nietolerancji na estrogeny. Mini-pigułki antykoncepcyjne zażywane są każdego dnia cyklu miesiączkowego, w związku z tym nie dochodzi do gwałtownych wahań poziomu hormonów, co przekłada się na poziom życia przyjmujących je kobiet.

12 faktów stosowania minipigułek antykoncepcyjnych

Prawdopodobnie wiele kobiet, które chciały rozpocząć hormonalną kurację antykoncepcyjną zetknęła się w pewnym momencie z terminem tabletka POP lub mini-pigułka antykoncepcyjna. Dla większość kobiet informacja na temat obniżonej zawartości hormonów zawartych w mini-pigułkach jest swoistym „straszakiem”, który sprawia, że do zagadnienia podchodzą z ostrożnym pesymizmem. Dlatego postanowiliśmy w 12 syntetycznych punktach przedstawić wszystkie za i przeciw, które dotyczą stosowania mini-pigułek antykoncepcyjnych.

Fakt 1
Mini-tabletki lub antykoncepcja spod znaku POP nie jest wersją „mini” konwencjonalnych tabletek antykoncepcyjnych lub wersją tych tabletek o zmniejszonej dawce hormonów.
Mini-pigułki antykoncepcyjne to zupełnie inna jakość i w zasadzie trudno je w porównywać do zwykłych tabletek antykoncepcyjnych. Różnice między tymi rozwiązaniami są znaczące, ponieważ w przeciwieństwie do klasycznych pigułek antykoncepcyjnych, mini-pigułka nie zawiera w swoim składzie estrogenu, który często powodował skutki uboczne u kobiet ze stwierdzoną nietolerancją na syntetyczny estrogen.

Fakt 2
Mini-pigułka nie oznacza „mini” antykoncepcji, ponieważ skuteczność mini-tabletek nie odbiega znacząco od skuteczności dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych.
Idea przyświecająca koncernom farmaceutycznych, które stworzyły jednoskładnikową tabletkę antykoncepcyjną nie różniła się znacząco od założeń twórców tabletek dwuskładnikowych, ponieważ chodziło o uzyskanie możliwie najwyższego poziomu zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Stosowanie mini-pigułek antykoncepcyjnych pozwala na osiągnięcie zadowalającego poziomu zabezpieczenia pod warunkiem stosowania się do zaleceń związanych z przyjmowaniem mini-pigułek. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że pominięcie mini-pigułki, podobnie jak w przypadku pominięcia dwuskładnikowej pigułki antykoncepcyjnej obniża poziom zabezpieczenia.

Fakt 3
Zasada działania mini-pigułek jest nieco inna od działania dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych.
Mini-pigułka antykoncepcyjna chroni przed zajściem w ciążę, ponieważ znajdujący się w niej progesteron prowadzi do zagęszczenia wydzieliny szyjki macicy, co utrudnia plemnikom przeniknięcie przedostanie się do dojrzewającego jajeczka a tym samym chroni przed zapłodnieniem. Ponadto progesteron zawarty mini-pigułce sprawia, że błona śluzowa macicy staje się cieńsza i mniej podatna na implantację zapłodnionego jajeczka.
Przeważająca większość mini-pigułek nie wstrzymuje procesu owulacji, w przeciwieństwie do konwencjonalnych tabletek antykoncepcyjnych, ale rynku zaczynają się już pojawiać nowe wersje mini-pigułek, które taką zdolność posiadają.

Fakt 4
Mini-pigułki charakteryzują się znacznie mniejszym oddziaływaniem na organizm kobiety niż klasyczne tabletki dwuskładnikowe.
Badania kliniczne potwierdziły, że za wiele efektów ubocznych występujących w trakcie stosowania dwuskładnikowych pigułek antykoncepcyjnych spowodowanych jest przez syntetyczny estrogen w nich zawarty. W mini-pigułkach antykoncepcyjnych nie stosuje się syntetycznych estrogenów a jedynie progesteron, dlatego stosowanie mini-pigułek antykoncepcyjnych nie jest obciążone występowaniem efektów ubocznych.

Fakt 5
Mini-pigułki antykoncepcyjne są rzadziej wybierane przez kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną.
Mini-pigułki antykoncepcyjne są w dalszym ciągu znacznie rzadziej stosowane niż dwuskładnikowa kuracja hormonalna. Statystycznie na 30 kobiet decydujących się na antykoncepcję tylko 1 decyduje się na stosowanie mini-pigułek. Świadczy to jedynie o stopniowym budowaniu zaufania do tabletek i nie ma to nic wspólnego z ich skutecznością.

Fakt 6
Skuteczność mini-pigułek antykoncepcyjnych jest mniejsza niż konwencjonalnych tabletek antykoncepcyjnych.
Mini-tabletki antykoncepcyjne charakteryzują się skutecznością antykoncepcyjną na poziomie 96-99%. W porównaniu do dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych można mówić o nieco obniżonej skuteczności tego rozwiązania, ale należy mieć na względzie, że producenci nieustannie ulepszają działanie mini-pigułek kierując się przy tym bezpieczeństwem stosujących je kobiet.

Fakt 7
Mini-pigułki antykoncepcyjne nie regulują cyklu menstruacyjnego.
Wiele kobiet wybiera hormonalną kurację antykoncepcyjną, żeby wyregulować cykl miesiączkowy. Zawarty w mini-pigułkach antykoncepcyjnych progesteron nie ma wyraźnego działania regulującego, ale podobnie jak klasyczne tabletki antykoncepcyjne zmniejszają ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy oraz łagodzą objawy związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, nie powodując przy tym efektów ubocznych jak czynią to zazwyczaj tabletki zawierające estrogen.

Fakt 8
Prowadzone są badania nad nowymi generacjami mini-pigułek, aby podnieść ich skuteczność do poziomu dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych.
W laboratoriach czołowych producentów mini-pigułek antykoncepcyjnych każdego dnia prowadzone są badania kliniczne nad stworzeniem mini-tabletek antykoncepcyjnych, których skuteczność nie będzie ustępowała skuteczności klasycznych tabletek antykoncepcyjnych. Nowe generacje mini-pigułek będą z całą pewnością w stanie zatrzymać proces owulacji.

Fakt 9
Mini-tabletki antykoncepcyjne są niezastąpionym rozwiązaniem dla pewnych grup kobiet.
Przyglądając się uważnie ulotce klasycznej, dwuskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej, nie sposób nie zauważyć długiej listy przeciwwskazań w stosowaniu dwuskładnikowej kuracji hormonalnej. Z myślą o kobietach z nietolerancją na składnik lub składniki klasycznych tabletek antykoncepcyjnych zostały stworzone mini-pigułki antykoncepcyjne.
Mini-pigułki antykoncepcyjne są optymalnym rozwiązaniem dla kobiet:
karmiących piersią – zawarty w dwuskładnikowych tabletkach estrogen hamuję produkcję mleka, w przypadku mini-pigułek nie dochodzi do zaniku pokarmu
palących papierosy – przyjmowanie dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych w połączeniu z nikotyną może spowodować zawał serca lub powstawanie skrzepów. Z mini-pigułką antykoncepcyjną takiego ryzyka nie ma
powyżej 35 roku życia
diabetyków
u których stosowanie dwuskładnikowych pigułek antykoncepcyjnych powodowało znaczący wzrost ciśnienia
o nietolerancji na syntetyczne estrogeny
cierpiących z powodu chronicznych migren

Fakt 10
Stosowanie mini-pigułek antykoncepcyjnych musi być poparte systematycznością stosowania.
Podobnie jak w przypadku dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych, stosowanie mini-pigułek musi się wiązać z systematycznym i regularnym stosowaniem antykoncepcji w wersji mini, chociaż nowoczesne wersje mini-pigułek dopuszczają nawet 12 godzinne przesunięcie względem ustalonego cyklu zażywania. Przyjmując mini-tabletki antykoncepcyjne należy mimo wszystko starać się zażywać tabletki regularnie, o podobnych porach i godzinach.

Fakt 11
Mini-pigułki antykoncepcyjne nie są rozwiązaniem dla kobiet cierpiących na nadwagę.
Mini-pigułki antykoncepcyjne nie powinny być stosowane przez kobiety borykające się z nadwagą. Mini-tabletki nie powinny być zażywane w ogóle przez kobiety ważące powyżej 105 kg, ponieważ w takich przypadkach skuteczność antykoncepcyjna mini-pigułek może nie uchronić przed ciążą.

Fakt 12
Mini-pigułki antykoncepcyjne nie są oczywiście pozbawione wad i mogą powodować skutki uboczne.
Nie bylibyśmy do końca szczerzy, gdybyśmy nie nadmienili, że długotrwałe stosowanie hormonalnej kuracji antykoncepcyjnej może powodować pewne efekty uboczne i nieustannie prowadzone są badania nad ewentualnymi skutkami stosowania syntetycznych, żeńskich hormonów płciowych. W przypadku mini-pigułek efekty uboczne są oczywiście znacznie mniejsze, aniżeli w kuracji antykoncepcyjnej z zastosowaniem tabletek dwuskładnikowych.
Do najczęściej występujących skutków ubocznych związanych z przyjmowaniem mini-pigułek antykoncepcyjnych należą:

 • nieregularne miesiączkowanie
 • zatrzymanie miesiączkowania – może to powodować pewną frustrację, ponieważ wiele kobiet przypuszcza w takich przypadkach, że antykoncepcja się nie sprawdziła
 • ryzyko ciąży pozamacicznej – przyjmując mini-pigułki istnieje szansa na wystąpienie ciąży pozamacicznej. Dlatego jeśli w trakcie stosowania mini-pigułki Twój okres się spóźnia i odczuwasz ból w dolnej brzucha, wówczas powinnaś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem
 • wysypki
 • tkliwość piersi
 • w związku z przyjmowaniem mini-pigułek antykoncepcyjnych wzrasta ryzyko torbieli w jajnikach. Jeśli kiedykolwiek miałaś torbiel jajnika, wówczas nie powinnaś stosować mini-pigułek antykoncepcyjnych
 • zdarza się czasami, że kobiety przyjmujące mini-pigułki antykoncepcyjne uskarżają się na bóle głowy, nudności, zawroty głowy, stany depresyjne i wahania masy ciała

Stosowanie hormonalnej kuracji antykoncepcyjnej bywa określane przejawem dojrzałości osób stosujących takie rozwiązanie. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych nie uchroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego jeśli istnieje ryzyko zakażenia jakąkolwiek chorobą weneryczną, wówczas należy stosować dodatkowo antykoncepcję barierową w formie prezerwatyw.
Podobnie jak w przypadku przyjmowania dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych, mini-pigułek nie powinny stosować kobiety:

 • po nowotworze wątroby
 • u których zdarzały się przypadki raka piersi wśród członków rodziny
 • z nadwagą
 • mające problem z samoorganizacją
 • po ostrej niewydolności tętniczej

Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł rozwiał wszelkie wątpliwości dotyczące stosowania mini-pigułek antykoncepcyjnych.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.