Krążek Dopochwowy NuvaRing

nuvaring opakowanieKrążki dopochwowe są bardzo wygodną formą antykoncepcji, która nie tylko skutecznie chroni przed nieplanowaną ciążą, ale także łagodzi bóle menstruacyjne i chroni przed wystąpieniem zapalenia narządów miednicy mniejszej, torbieli jajników oraz chorób nowotworowych macicy.

Dopochwowe krążki antykoncepcyjne NuvaRing przeznaczone są dla kobiet między 18 a 40 rokiem życia. Stosuje się je raz w miesiącu. Krążek zawierający syntetyczne hormony żeńskie umieszcza się w pochwie na okres 3 tygodni a następnie usuwa w celu zastosowania siedmiodniowej karencji.

Jakie są korzyści stosowania krążka dopochwowego NuvaRing?

Antykoncepcyjny krążek NuvaRing pozwala zapomnieć o stosowaniu innych metod antykoncepcyjnych przez trzy tygodnie zapewniając przy tym niezwykle wysoką skuteczność. Stosując krążki NuvaRing nie będziesz musiała pamiętać o zażywaniu codziennej pigułki antykoncepcyjnej. Niewątpliwą zaletą NuvaRing jest brak jakichkolwiek oddziaływań na żołądek, co w zasadzie eliminuje ryzyko pojawienia się objawów ubocznych tak popularnych w przypadku stosowania klasycznej antykoncepcji hormonalnej.

W jaki sposób krążki dopochwowe NuvaRing chronią przed niechcianą ciążą?

nuvaringElastyczny pierścień dopochwowy NuvaRing zapewnia wysoką skuteczność antykoncepcyjną przez trzy tygodnie. Pierścień zawiera dwa aktywne składniki – etynyloestradiol i etonogestrel, które są syntetycznymi odpowiednikami żeńskich hormonów płciowych. Hormony są sukcesywnie uwalniane do pochwy i wchłaniane do krwiobiegu działając w taki sam sposób jak doustne tabletki antykoncepcyjne. Uwalniane z krążków antykoncepcyjnych NuvaRing hormony sprawiają, że organizm otrzymuje sygnał, że owulacja już nastąpiła, a tym samym nie dochodzi do uwolnienia komórki jajowej. Ponadto zwiększa się także lepkość śluzu w szyjce macicy, co sprawia, że plemniki napotykają na poważną przeszkodę w dotarciu do macicy i komórki jajowej. W trakcie stosowania krążków antykoncepcyjnych zmienia się także stopień ukrwienia.

Jak należy stosować krążki dopochwowe NuvaRing?

Krążki dopochwowe Nuvaring przeznaczone są do użytku wewnętrznego przez okres trzech tygodni. Po tym czasie należy usunąć krążek i zrobić 7 dniową przerwę w stosowaniu. W tym czasie może wystąpić krwawienie podobne do typowego krwawienia miesiączkowego. Po siedmiu dniach należy umieścić w pochwie kolejny krążek, aby zachować dostateczny poziom zabezpieczenia przed ciążą. W czasie kiedy bez stosowania antykoncepcji poziom zabezpieczenia przed ciążą nie ulega osłabieniu.
Jeśli zamierzasz zdecydować się na stosowanie krążków dopochwowych to najlepszym momentem, aby to zrobić jest pierwszy dzień cyklu miesiączkowego, wówczas odporność pojawi się już w pierwszym dniu stosowania. Naturalnie możesz rozpocząć stosowanie NuvaRing w dowolnym momencie cyklu, ale wówczas powinnaś dodatkowo zabezpieczać się przed nieplanowaną ciążą przez około 7 dni.

Co należy zrobić jeśli zauważę, że krążek zmienił położenie lub wypadł?

nuvaring blisterKrążek dopochwowy NuvaRin powinien zostać w miejscu, w którym został umieszczony przez trzy tygodnie i należy regularnie sprawdzać czy nadal się tam znajduje. Jeśli przypadkowo pierścień się wysunie – na przykład podczas wyjmowania tamponu, parcia podczas wypróżniania lub podczas stosunku, należy go dokładnie umyć w ciepłej wodzie i ponownie umieścić w pochwie. Jeśli pierścień znajduje się poza pochwą dłużej niż trzy godziny powinnaś być świadoma, że poziom zabezpieczenia znaczącą się zmniejszył. W takim przypadku powinnaś unikać stosunków płciowych lub stosować dodatkowe zabezpieczenia przez kolejne 7 dni. Jeśli krążek wypadnie w trzecim tygodniu stosowania, wówczas należy go wyrzucić i włożyć nowy krążek – nie zapomnij jednak o siedmiodniowej przerwie. Możesz także wprowadzić siedmiodniowy okres przerwy, po którym powinnaś pamiętać o umieszczeniu nowego krążka dopochwowego nie później niż siedem dni po wypadnięciu.

Jak należy postępować jeśli zapomnę usunąć krążek dopochwowy po trzech tygodniach?

Jeśli zdarzy Ci się zapomnieć usunąć krążek po trzech tygodniach, wówczas powinnaś to zrobić niezwłocznie.
O ile pierścień znajdował się w pochwie mniej niż cztery tygodnie, wówczas nadal możesz zastosować standardowe procedury wynikające z używania krążka NuvaRing, a więc po wyjęciu krążka dopochwowego tydzień przerwy i możesz ponownie zastosować pierścień. Poziom zabezpieczenia nie powinien się w żaden sposób zmienić.
Jeśli jednak pierścień był stosowany dłużej niż cztery tygodnie, wówczas poziom uwalnianych hormonów może być niewystarczający, by uchronić Cię przed ciążą, dlatego zanim włożysz nowy pierścień powinnaś najpierw wykonać test ciążowy. Po włożeniu nowego pierścienia nie powinnaś uprawiać seksu przez okres siedmiu dni lub stosować dodatkowe formy zabezpieczenia.

Jakie są ewentualne skutki uboczne wynikające ze stosowania krążków dopochwowych?

Przyjmując hormonalne środki antykoncepcyjne powinnaś wiedzieć, że nigdy nie pozostają one obojętne dla zdrowia i nie możesz wykluczyć, że nie pojawią się objawy niepożądane.
Poniżej wymieniamy tylko najczęściej pojawiające się skutki uboczne będące następstwem stosowania krążków dopochwowych NuvaRing:

Objawy pojawiające się często:

 • infekcje pochwy
 • zwiększony popęd płciowy
 • depresja
 • bóle głowy lub migreny
 • bóle brzucha
 • nudności

Objawy pojawiające się niezbyt często:

 • zapalenie pęcherza moczowego lub zakażenia układu moczowego
 • ból podczas oddawaniu moczu lub częstomocz
 • zapalenie szyjki macicy
 • pieczenia pochwy, ból, dyskomfort, suchość lub nieprzyjemny zapach
 • wahania nastroju
 • powiększenie piersi

Wymienione powyżej działania niepożądane mogą nie uwzględniać wszystkich przypadków, dlatego jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy powinnaś bezwzględnie zgłosić to lekarzowi lub farmaceucie. Więcej informacji na temat możliwych skutków ubocznych znajduje się w załączonej do leku ulotce.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.