Antykoncepcja po współżyciu (Antykoncepcja awaryjna)

Gdy w połowie XX wieku dokonano przełomowego odkrycia w ginekologii zmieniło to całkowicie koncepcję planowania rodziny. Antykoncepcja hormonalna polega na dostarczaniu do organizmu zestawu sztucznych hormonów indukujących krótkofalową bezpłodność. Szybko okazało się, jednak iż nie każda kobieta może przyjmować magiczne pigułki. Ponieważ wciąż pojawiał się problem wpadki w momencie, gdy zawodziły inne, mniej skuteczne metody antykoncepcji to naukowcy poszli jeszcze jeden krok do przodu i opracowali tzw. antykoncepcję awaryjną. Jest ona ostatnim ratunkiem przed zajściem w niepożądaną ciążę, jednak nie wolno jej nadużywać. Tabletki „po” zawierają większą dawkę hormonów. Przyjęte w odpowiednich ramach czasowych po trefnym stosunku zapewniają wysoką ochronę przed zapłodnieniem.

Jakie tabletki po stosunku są dostępne?

Na rynku istnieje wiele preparatów hormonalnych pełniących rolę antykoncepcji po. Większość tych leków różni się głównie nazwami handlowymi, a ich skład substancji czynnych jest identyczny.

Na stronie oferujemy Państwu informacje o dwóch sprawdzonych klinicznie lekach hormonalnych o różnym składzie. Pierwszy z nich to Levonelle zawierający 1,5 mg levonorgestrelu. Jest to substytut Escapelle produkowany przez firmę Bayer. Zapobiega zajściu w ciążę do 72 godzin po stosunku. Jego skuteczność, gdy jest przyjęty w pierwszej dobie od stresującego incydentu sięga aż 95%. Połknięcie tabletki w kolejnych dwóch dobach obniżą skuteczność preparatu do 85%.
Druga tabletka to ellaOne, jest ona nowością na rynku farmaceutycznym. Jej innowacyjność polega na wydłużeniu czasu aż do 120 godzin. Kobieta ma aż 5 dni, aby przyjąć pigułkę zapobiegającą niechcianej ciąży. Oczywiście tak samo jak w przypadku Levonelle skuteczność działania substancji czynnej od szybkości połknięcia tabletki.

Escapelle (Levonelle do 72h po stosunku)

escapelle opakowanie miniDoraźna tabletka antykoncepcyjna Escapelle (Levonelle) – służy do antykoncepcji postkoitalnej. Pigułka zawiera aktywny składnik levonorgestrel, który jest syntetyczną pochodną progesteronu. Nie do końca poznano mechanizm działania doraźnych tabletek antykoncepcyjnych, uważa się, że ich skuteczność wiąże się przede wszystkim z zapobieganiem owulacji i rozrostu błon śluzowych macicy.

ellaOne (do 120h po stosunku)

ellaone opakowanie miniDoraźne tabletki antykoncepcyjne ellaOne  – zawierają uliprystal etylu, który jest selektywnym modulatorem receptora progesteronu. Nie do końca poznano mechanizm działania doraźnych tabletek antykoncepcyjnych, uważa się, że ich skuteczność wiąże się przede wszystkim z zapobieganiem owulacji i rozrostu błon śluzowych macicy.

Dla kogo przeznaczone są tabletki po stosunku?

Levonelle i ellaOne są dedykowane dla kobiet, które odbyły stosunek seksualny bez zastosowania antykoncepcji lub w sytuacji, gdy wybrana metoda zapobiegania ciąży okazała się nieskuteczna. Aby przyjąć pigułkę po należy mieć ukończone 18 lat, ponieważ wiedza medyczna o wpływie levonorgestrelu na młodsze kobiety jest ograniczona.
Ponieważ w sytuacji zagrożenia wpadką nie pozostaje zbyt wiele czasu na przyjęcie tabletki, której skuteczność maleje z każdą godziną to wielu specjalistów rekomenduje zakup takich środków z wyprzedzeniem. W przypadku problemu, kobieta może od razu zażyć pigułkę, dzięki czemu unika dodatkowego stresu związanego z tym, czy zdąży wziąć tabletkę lub czy nie została ona przyjęta zbyt późno.

Jak działają tabletki po stosunku?

Tabletki po stosunku są doraźną metodą zapobiegania w ciąży, stosowaną w sytuacji, gdy wybrana metoda antykoncepcji zawiodła lub kontakt seksualny nie został zabezpieczony. Jak na razie jest to jedyny sposób zapobiegający ciąży po gwałcie, seksie bez zabezpieczenia lub nieskutecznej antykoncepcji. Lekarze dzielą antykoncepcją awaryjną na 4 typy:

 1. Tabletka zawierająca octan uliprystalu – np. ellaOne sprzedawane są one w Stanach Zjednoczonych pod nazwą ella. W Polsce jest dostępna w sprzedaży od 2010 roku. Potwierdzono ich wysoką skuteczność w testach klinicznych, działają aż do 5 dni (120 godzin) po stosunku bez zabezpieczenia. Wykazują wyższą pewność działania niż tabletki Levonelle ( z levonorgestrelem)
 2. Tabletki na bazie levonorgestrelu – najpopularniejsze tabletki awaryjne, można je przyjąć do 72 godzin, np. Levonelle
 3. Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne (estrogen i progestagen) – metoda ta jest rzadko stosowana, ale w wyjątkowej sytuacji przyjęcie kombinacji klasycznych tabletek antykoncepcyjnych zabezpiecza do 75% przed zajściem w niepożądaną ciążą. Należy przyjąć 4 tabletki antykoncepcyjne do 72 godzin po stosunku, a po 12 godzinach przyjąć kolejne cztery pigułki. Działanie jest zbliżone to ellaOne czy Levonelle, ale powoduje więcej skutków ubocznych, głównie bóle głowy i nudności
 4. Czwartym rodzajem są tabletki zawierające niewielkie stężenie mifepristonu. Jest to najnowszy rodzaj antykoncepcji awaryjnej. Jego plusem jest wysoka skuteczność oraz zmniejszenie częstotliwości występowania skutków ubocznych u pacjentek. Pigułki z mifepristonem są aktualne dostępne tylko w Chinach, Rosji, Wietnamie i Armenii.
  W przypadku antykoncepcji po stosunku najistotniejszą kwestią jest odstęp czasu między połknięciem pigułki a niezabezpieczonym stosunkiem. Warto, dlatego zaopatrzyć się wcześniej w tabletki awaryjne, aby mogły zostać zażyte w pierwszej dobie od pechowego epizodu. Na stronie eClinix możesz kupić Levonelle i ellaOne. Nasz lekarz pomoże w dobraniu odpowiednich tabletek oraz sprawdzi, czy nie istnieją przeciwwskazania zdrowotne do przyjęcia hormonów.

Jak działa octan uliprystalu (ellaOne) i lewonorgestrel (Levonelle)?

Levonelle i ellaOne różnia się składem jakościowym, jednak obie substancje czynne działają bardzo podobnie i są wysoce skuteczne w ochronie przed zajściem w niepożądaną ciążę. Pigułki nie zadziałają w wymagany sposób, gdy kobieta w momencie połykania pigułki już była w ciąży. Tabletki nie powodują poronienia, nie wykazano również ich szkodliwego wpływu na płód. Przyjmowanie tych tabletek w ciąży jest jednak bezpodstawne.
Tabletki awaryjne wpływają na poziom hormonów w organizmie i działają na trzech poziomach, zapewniając wielopłaszczyznowe zapobieganie zajściu w niepożądaną ciążę:

 1. Jajniki – hamują proces owulacji, generując w organizmie sygnał o trwającym już jajeczkowaniu
 2. Macica – powodują pogrubienie warstwy śluzówki w macicy, co uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka, jeżeli doszło już do zapłodnienia
 3. Szyjka macicy – tabletki wpływają na zagęszczenie śluzu produkowanego przez szyjkę macicy,plemniki poruszają się wolniej i nie są w stanie dotrzeć do komórki jajowej

Którą tabletkę „po” wybrać?

Wybór tabletki jest sprawą indywidualną i najlepiej skorzystać z porady specjalisty. Warto podkreślić, że największy wpływ na skuteczność tabletki po stosunku ma szybkość jej przyjęcia, dlatego warto już teraz zaopatrzyć się w antykoncepcję awaryjną.
Levonelle mają dłuższy staż na rynku farmaceutycznym, dzięki czemu zostały dokładniej przebadane. Należy je przyjąć w pierwszej dobie od incydentu, w kolejnych dobach jej skuteczność spada z 95% do 85%. ellaOne natomiast cechuje wydłużony czas możliwy na przyjęcie pigułki. Kobieta ma aż 120 godzin, czyli aż o 48 godzin więcej niż w przypadku Levonelle.

Jakie zagrożenia niesie ze sobą antykoncepcja po?

Tabletki Levonelle i ellaOne, które działają do 72 i 120 godzin po stosunku, zanim zostały dopuszczone do obrotu handlowego przeszły wiele badań klinicznych i stosowanie ich według zaleceń lekarza jest w pełni bezpieczne. Należy pamiętać o jak najrzadszym dopuszczaniu do ryzykownej sytuacji zajścia w niechcianą ciążę. Pigułkę awaryjną można zażyć maksymalnie jeden raz w cyklu menstruacyjnym. Częste zażywanie antykoncepcji po stosunku może rozregulować naturalną gospodarkę hormonalną organizmu. Tabletki po stosunku nie są również rekomendowane do przyjmowania przez kobiety poniżej 16 roku życia.
Przyjęcie Levonelle i ellaOne może spowodować wystąpienie działań niepożądanych o łagodnym stopniu nasilenia. Do najczęściej zgłaszanych skutków ubocznych należą:

 • bóle głowy
 • rozdrażnienie
 • wahania nastroju
 • mdłości
 • bóle podbrzusza
 • krwawienie lub plamienie w trakcie cyklu oraz przyspieszenie/opóźnienie menstruacji

W przypadku wystąpienie poważniejszych działań niepożądanych należy zgłosić się natychmiastowo do lekarza.

Skąd mieć pewność, że tabletka awaryjna zadziałała?

Aby sprawdzić, czy ellaOne lub Levonelle zadziałały należy poczekać do terminy planowanej miesiączki. Należy wziąć pod uwagę, że zastosowanie antykoncepcji hormonalnej może przesunąć miesięczne krwawienie. W takiej sytuacji najlepiej wykonać test ciążowy w terminie planowego pojawienia się miesiączki lub 14 dni po ryzykownym stosunku seksualnym.
Levonelle i ellaOne to pigułki zapobiegające zajściu w ciążę, więc zrozumiałym jest fakt, że nie zadziałają, jeżeli kobieta już była w ciąży w momencie, gdy przyjęła lek.

Jak należy przyjmować tabletki po stosunku?

Zarówno jeżeli kupisz Levonelle czy ellaOne w opakowaniu znajdziesz tylko jedną tabletkę, którą należy zażyć jak najszybciej po odbyciu ryzykownego stosunku podczas, którego mogło dojść do zapłodnienia. Mimo że dawka leku jest jednorazowa to jej działanie naprawdę daje skuteczny efekt, o ile została przyjęta w odpowiednim czasie. Pigułkę najlepiej jest popić szklanką wody.
Wszystkie tabletki „po” zawierają dużo większą porcję hormonów niż dwuskładnikowe tabletki hormonalne, dlatego są one ostatecznym rozwiązaniem. Należy dbać, aby do takich sytuacji dopuszczać jak najrzadziej lub w ogóle nie dopuszczać. Warto wspólnie z partnerem wybrać najskuteczniejszy i najpewniejszy w indywidualnym przypadku sposób antykoncepcji.
Jeżeli lek zostanie przyjęty według zaleceń znajdujących się na instrukcji oraz wzięte pod uwagę zostaną porady lekarza ryzyko zapłodnienia spada do minimum. Należy sobie zdawać sprawę, że picie naparu z dziurawca wpływa na skuteczność antykoncepcji hormonalnej, również awaryjnej.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.